Brent (17) heeft grote ambities in lokale politiek: ‘Mijn doel is burgerraadslid worden’
Ruud Tellekamp en Brent Sebel deden de cursus Politiek Actief in de gemeente Moerdijk. (Foto: Ruud Tellekamp)
De gemeente Moerdijk organiseert regelmatig de cursus politiek actief. Daar kunnen inwoners leren over de lokale politiek om later, als ze dat willen, bijvoorbeeld in de raad te zitten. Zo deed afgelopen ronde Ruud Tellekamp uit Zevenbergen mee en al eerder volgde Brent Sebel van 17 jaar de cursus
Al sinds jongs af aan is Brent geïnteresseerd in de politiek mede door zijn vader die vroeger voor het Waterschap op de kieslijst stond. “Ik ben al sinds mijn 14e lid van de JOVD en er is veel gebeurd de afgelopen jaren waar ik me in ben gaan verdiepen”, begint hij. Door alles wat er in de VVD speelt is Brent op zoek gegaan naar een nieuwe uitdaging. “Op het landelijke heb ik weinig invloed dus ik kan mezelf beter lokaal inzetten.”
Tijdens de cursus kwam er van alles voorbij zoals de verschillende niveaus van overheden en de rol van burgemeester, raad en college. Ook wordt daar debatteren geoefend. Brent is zelf ook al vaak in de Tweede Kamer geweest. “Mijn doel is om na de verkiezingen burgerlid te worden,”, zegt Brent. Dat wil hij bij Onafhankelijk Moerdijk (OM). Op dit moment is hij als fractieassistent aanwezig bij fractievergaderingen.
Jongeren bereiken
Als lid van OM is Brent de jongste in de partij en dat is bijzonder zowel in de partij zelf als voor de hele gemeenteraad. “Ik denk dat ze de jongeren niet goed weten te bereiken. Ze hebben geen Instagram of TikTok”, zegt hij. Daar wil hij zich dan ook voor inzetten, zodat de gemeente meer zichtbaar wordt voor jongeren. “Er zijn een aantal projecten die invloed hebben op jongeren.”
Hij probeert jongere daarvan bewust te maken door het bijvoorbeeld in zijn eigen vriendenkring te delen. Daarnaast is hij zelf online via Instagram te vlogen. “Ik vind het mooi om dingen te delen.” Misschien dat hij dat ook wel voor de partij wil doen.
Brent is nog 17 en dus kan hij officieel nog niet in de raad komen als burgerraadslid of raadslid. In mei wordt hij 18 en kan dat wel, maar toch staat hij tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen op de kieslijst. “Ik kan wel op de lijst staan en als ik genoeg stemmen krijg dan vult iemand anders van de partij tijdelijk mijn zetel in tot ik 18 ben”, legt hij uit.
Daarnaast zit hij ook nog op school, maar dat is volgens hem goed te doen. “Vanuit school kan ik voor sommige evenementen of campagnes verlof aanvragen.” Hoewel het ook druk is, gaat het ook om goede timing. “Daarom doe ik eerst een paar jaar burgerraadslid, want raadslid is gewoon een tweede baan.”
Speerpunten
Er zijn een aantal onderwerpen die spelen in Moerdijk waar Brent zich mee bezig wil houden zoals de Powerport. Hij is lid van de waterscouting en ze zitten al meer dan 30 jaar op dezelfde locatie. “De projecten met de industrie en energie komen over ons clubhuis en de haven. Ambtenaren hebben al eerlijk gezegd dat wij waar weg zullen moeten, dus daar kan ik het dan goed over hebben.”
Ook zijn de woningen een punt wat hem aanspreekt en vanuit zijn activiteit bij de kerk ziet hij veel. Daar helpt hij onder andere vluchtelingen. “Dat zijn ook leermomenten.” Hij is wel bereid om het soms hard te spelen in de raad. “Soms moet je moeilijke keuzes maken, maar ook met respect naar elkaar.”
En hij wil zich inzetten voor femicide en jeugdcriminaliteit. “Het is Moerdijk niet extreem, maar het moet niet overslaan naar onze gemeente. Ik vind het moeilijk over mijn hart te verkrijgen dat jongens de fout in gaan met criminaliteit of meisjes zich niet meer veilig voelen.”
Twee nieuwe burgerleden
Naast Brent kan Onafhankelijk Moerdijk ook een nieuw burgerraadslid verwelkomen: Ruud Tellekamp. Hij woont nog maar een jaar in Zevenbergen, maar vind het leuk om de lokale politiek te volgen. “Ik heb me eerst aangemeld als ‘gast van de raad’ en daarna kwam er de mogelijkheid voor de cursus Politiek Actief”, vertelt hij. Op 11 september werd hij officieel benoemt als burgerraadslid.
Hij werd meteen in het diepe gegooid tijdens de commissievergadering over de flexwoningen in Fijnaart, want de tribune zat vol. “Het was heel leuk en ik heb veel reacties gekregen.” Daarnaast gaat hij zich met onderwerpen bezighouden zoals het fysieke domein, infrastructuur en natuur. Als er een onderwerp is wat hij nog niet helemaal kent gaat hij erop uit. “Dan pak ik de fiets en ga ik erlangs en dan weet ik bij het volgende debat hoe het eruit ziet.”
De keuze voor OM maakte hij omdat zij niet gebonden zijn aan landelijke partijen. “Dan kunnen we echt focussen op de dingen die hier gebeuren en de bewoners aangaan.” Toch is het voor hem nog een stap te ver om op de lijst te staan voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. “Ik ga me nu eerst bewijzen als burgerraadslid, maar als het probleem zich voordoet om zetel in te vullen zeg ik nooit nooit.” Hij wil vooral eerst ervaring opdoen.