Tholen

College belooft na vragen ABT: ‘Schoonmaak Oesterdam wordt opgevoerd’

Afval op de Oesterdam. (Foto: ABT)

Han Verbeem Han Verbeem

De fractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) trok vorige maand aan de bel over de toenemende vervuiling en verloedering van recreatiegebied Oesterdam. Volgens de partij stapelen de signalen zich op: vuilnis dat blijft liggen, dixies in slechte staat, illegale kampeerders en brandplekken door vuurtjes. Het Thoolse college heeft inmiddels gereageerd op de vragen van raadslid Ineke Schippers en belooft beterschap: de schoonmaak bij de Oesterdam wordt opgevoerd.

Van mei tot oktober is een lokale aannemer verantwoordelijk voor het legen van de afvalbakken en het opruimen van zwerfvuil. Buiten het seizoen doet de gemeentelijke buitendienst dit. Op zondagen wordt op het overwegend reformatorische eiland uiteraard géén afval opgehaald, maar rond het weekend wordt extra aandacht besteed aan de drukke strandgedeelten. Klachten hierover zouden zelden binnenkomen op het gemeentehuis. Wel erkent het college dat de schoonmaak van de aanwezige dixies – nu nog éénmaal per week – onvoldoende kan zijn in het hoogseizoen. Vanaf volgend jaar wordt de schoonmaakfrequentie verhoogd.

Illegaal kamperen en handhaving

Er kwamen dit jaar twee meldingen binnen van illegaal kamperen. Kampeerders zijn door medewerkers aangesproken en verwezen naar campings. Daarnaast controleert de gemeente in het hoogseizoen wekelijks meerdere keren op de Oesterdam en bij de Bergse Diepsluis. De meeste overlast bestaat volgens het college uit het dumpen van afval.

Wie is verantwoordelijk?

De Oesterdam is eigendom van Rijkswaterstaat, maar de gemeente Tholen heeft afspraken gemaakt over beheer en onderhoud van het zwemstrand en de directe omgeving. De provincie Zeeland ziet toe op de zwemwaterkwaliteit en de regels in het aangrenzende natuurgebied. Volgens het college zijn er duidelijke afspraken tussen deze partijen.

Verbeteringen op komst

In de onlangs vastgestelde toerisme- en recreatievisie heeft de gemeente aangekondigd meer te investeren in de voorzieningen. Zo worden de komende jaren dixies vervangen door duurzamere toiletvoorzieningen. Voor het nieuwe zomerseizoen wil de gemeente al een natuurtoilet plaatsen bij de duiklocatie op de Oesterdam. Na elk zomerseizoen wordt bovendien geëvalueerd of de afvalaanpak moet worden aangepast.