Afvalverwerker Saver getroffen door cyberaanval: ‘Ontzettend frustrerend’
Een wagen van Saver (foto: Saver)
Afvalverwerkingsbedrijf Saver is donderdagnacht gehackt. De beveiliging merkte om 03.00 uur verdachte activiteit en heeft meteen actie ondernomen. Het is nog niet duidelijk welke data er precies is geraakt en hoe groot de schade is. Saver weet ook niet of er persoonsgegevens zijn gelekt. “Er is nog heel veel onduidelijk”, aldus Pieter-Balth Linders van Saver.
Linders kan niet vertellen om wat voor cyberaanval het precies gaat. “Het enige wat we weten is dat we niet overal toegang toe hebben in onze systemen”, laat hij weten. “Ook onze telefooncentrale ligt er momenteel uit.” Saver is momenteel dus niet te bereiken via de telefoon. Het bedrijf vraagt mensen om te mailen of de Saver app te gebruiken bij vragen.
Welke bestanden geraakt zijn door de hackers is ook nog niet te zeggen. “We werken deels in de cloud en deels staat onze opslag op centrale plekken. Hier zijn we geraakt, het zal dus een stukje historie zijn.”
Persoonsgegevens
Het is nog niet duidelijk of er persoonsgegevens gelekt zijn. “We weten het gewoon niet”, vertelt Linders. Wel heeft Saver al contact opgenomen met Autoriteit Persoonsgegevens. “We doen alles volgens de officiële procedures.” Doordat de beveiliging snel heeft ingegrepen verwacht Linders dat de schade minder groot is dan die had kunnen zijn.
“We laten ons ook bijstaan door een advocaat die ons meeneemt in alle stappen die we moeten zetten, juridisch gezien”, zegt Linders. Hij laat weten dat wanneer er duidelijk is of er persoonsgegevens gelekt zijn, ze meteen actie gaan ondernemen. “Het scheelt dat wij alleen werken op basis van postcode en huisnummer.”
Crisisteam
Er is donderdag meteen een crisisteam samengesteld. Zij onderzoeken samen met beveiligingssysteem Eye-security de schade. “Wij hebben elke dag overleggen over de status. We moeten nu ineens heel veel beslissingen nemen, ook over het terugbrengen van bepaalde systemen.” Het crisisteam staat 24/7 paraat om actie te ondernemen.
Er kan nog niet gezegd worden hoe lang het gaat duren voor de aanval is opgelost. “De vraag is ook of we het wel kunnen oplossen”, vertelt Linders. Wel denken ze dat Saver niet specifiek doelwit is geweest van de hackers.
Bravis
Begin deze week is ziekenhuis Bravis ook gehackt. Hier ging het om een data-incident bij chipleverancier Chipsoft. Linders laat weten dat de Cyberaanval op Saver niks te maken heeft met die op Bravis. “We denken dat ze via een andere software waar wij en andere bedrijven gebruik van maken, zijn binnen gekomen.”
Alsof iemand bij je thuis inbreekt en dan een briefje achterlaat met ‘bedankt voor je spullen’.
Linders is vooral erg gefrustreerd door deze cyberaanval. “Het is alsof iemand bij je thuis inbreekt en dan een briefje achterlaat met ‘bedankt voor al je spullen’. Het is heel frustrerend en gewoon crimineel gedrag.”
Lees ook: Bravis haalt uit voorzorg systemen offline na data-incident bij leverancier digitaal systeem