Bergen op Zoom

Eerste schetsen en prijzen Knarrenhof Bergen op Zoom gepresenteerd

Vincent Krijtenburg Vincent Krijtenburg

Veilig wonen met veel privacy en tegelijkertijd alle voordelen van samenwonen. Dat is het uitgangspunt van het Knarrenhof dat in Bergen op Zoom gebouwd gaat worden. Dinsdagavond kregen belangstellenden de schetsontwerpen, plannen en prijzen te zien.

Het Knarrenhof is onderdeel van Walzicht, een nieuwe wijk in het uiterste zuidelijke puntje van Bergen op Zoom. Op de plek waar vroeger de sportpark de Brombeer was, worden 84 stenen woningen, 10 houten tiny houses en een Knarrenhof gebouwd. In het Knarrenhof komen 25 appartementen die hoofdzakelijk bedoeld zijn voor mensen van 45 jaar en ouder.

Gemeenschappelijk

De sociale manier van samenwonen, onderscheidt het Knarrenhof van een regulier appartementencomplex. In plaatsen zoals Zwolle, Gouda en Zutphen staan al Knarrenhofjes die volgens de initiatiefnemers laten zien dat het concept werkt. Eric Goossens van initiatiefgroep De Hoffelijkheid, spreekt van een community, waarbij het om meer dan een dak boven je hoofd gaat. “In de andere projecten in Nederland zie je dat er gemeenschappelijke maaltijden zijn. Er zijn uitstapjes, gemeenschappelijke tuinen, fietstochtjes, noem het allemaal maar op”, zegt hij. Het plan in Bergen op Zoom is onderdeel van een landelijke beweging waar inmiddels meer dan 63.000 mensen zich voor hebben ingeschreven.

Knarrenhof Bergen op Zoom

Hoewel er dus appartementen zijn voor 25 huishoudens, waren er meer dan honderd belangstellenden op de informatie-avond die dinsdag in de Ontmoetingskerk plaatsvond. “In juni zijn we hier ook geweest. Toen hebben we de eerste informatieavond gehouden waarop de eerste plannen zijn gepresenteerd. Inmiddels hebben we het schetsontwerp afgerond en zijn de prijzen en vierkante meters ongeveer bekend”, zegt Manon Overdijk van Stichting Knarrenhof. Naast 25 appartementen, bevat het v-vormige gebouw van 3 verdiepingen hoog een gemeenschappelijke ruimte.

Koopwoninging

Er komen 7 tweekamer-appartementen van ongeveer 54 vierkante meter die maximaal €285.000 VON gaan kosten, 10 driekamer-appartementen van ongeveer 72 vierkante meter van maximaal €405.000 VON, en 6 driekamer-appartementen van ongeveer 81 vierkante meter vanaf €405.000 VON. De twee grootste appartementen zijn ongeveer 105 vierkante meter groot en kosten meer dan €450.000 VON.

Vanuit de ideologie van Knarrenhof was er de wens om ook sociale huurwoningen aan te bieden. Maar volgens gebiedsontwikkelaar Ruben Beens liepen gesprekken met woningcorporatie Stadlander niet uit op een samenwerking. Er komen dus uitsluitend koopwoningen.

Planning

De organisatie is in gesprek met een aantal lokale bouwbedrijven. Het is dus nog de vraag of Aan der Stegge (Roosendaal), Bergh Bouw (Bergen op Zoom, of Van Agtmaal (Oudenbosch) het pand gaan bouwen. De bouwers noemen uiterlijk januari hun prijs. Als zeventig procent van de appartementen gereserveerd is, komt er een definitief ontwerp en kan de bouw eind 2026 van start. In het najaar van 2027 of het voorjaar van 2028 moet Knarrenhof Bergen op Zoom klaar zijn.