Elaine (38) krijgt hulp van Yard Legend: ‘Ik voel me gezien’
In Roosendaal knapte Yard Legend Son Cicilia afgelopen week gratis een tuin op van iemand die dat zelf niet meer kan. Met zijn initiatief Yard Legend helpt hij kwetsbare mensen aan een frisse start. Dit keer is dat de 38-jarige Elaine die in de Fatimabuurt woont.
Elaine leeft van een Wajong-uitkering en kampt al jaren met mentale en fysieke klachten. “Mijn hoofd staat altijd aan”, vertelt ze. “Ik wil van alles doen, maar fysiek kan ik het gewoon niet meer bijhouden.” Binnen in huis gaat het inmiddels beter. “Het is nu spic en span”, zegt ze trots. “Maar buiten lukt dat gewoon niet.”
Buitenruimte
Juist die buitenruimte is voor Elaine belangrijk. “Een tuin is voor mij vrijheid”, zegt ze. “Ik durf niet te wandelen buiten, dus dit is mijn plek.” Maar haar tuin is op dit moment vooral een bron van stress. Het onderhoud is te zwaar en hulp inhuren is financieel niet haalbaar.
Een vriendin uit Bonaire besluit haar op te geven voor Yard Legend. Tot haar verrassing wordt ze geselecteerd. “Ik zit in de minima, dus dit is een kans die ik anders niet heb. Ik vind het echt heel gaaf.”
Ik voel me dankbaar en gezien
De hulp roept gemengde gevoelens op. “Ik voel me dankbaar en gezien”, zegt Elaine. “Maar ik vind het ook moeilijk om te accepteren.” Ze droomt van een rustige, kleurrijke tuin waar ze kan ontspannen. “Het lijken misschien luxeproblemen, maar voor mij zou het echt helpen.”
Yard Legend
Voor Son Cicilia is het verhaal van Elaine herkenbaar. Met Yard Legend reist hij door heel Nederland om mensen te helpen die vastlopen. “Ik kom heel veel schrijnende gevallen tegen”, zegt hij. “Financiële problemen, maar ook mentale klachten, burn-outs en ziekte.”
Volgens hem is de drempel naar hulp vaak te hoog. “Mensen worden van het kastje naar de muur gestuurd. Uiteindelijk trekken ze zich terug en verdwijnen ze uit de samenleving.” Zijn aanpak is bewust laagdrempelig: hij begint in de tuin. “De tuin is een verlengstuk van de woning. Als die weer toegankelijk is, krijgen mensen ruimte en rust.”
Tuininterventie
Cicilia noemt zijn acties tuininterventies. “Van daaruit willen we mensen verder helpen richting passende hulp.” Hij werkt aan samenwerkingen met organisaties om die aanpak structureel te maken, zodat meer mensen geholpen worden. “Ik denk dat er honderdduizenden mensen zijn die hun tuin niet zelf kunnen onderhouden.”
Als ik het niet laat zien, wordt niemand geraakt
Naast een bus voor tuingereedschap, brengt Cicilia ook een statief met smartphone mee. Daarmee filmt hij zijn werk van begin tot eind en deelt het op TikTok en Instagram. Dat is geen bijzaak, maar essentieel voor zijn missie. “Als ik het niet laat zien, wordt niemand geraakt”, zegt hij. “Door die zichtbaarheid ontstaat beweging. Mensen, organisaties en gemeenten zien wat er speelt.” Met zijn video’s bereikt hij inmiddels honderdduizenden volgers. Er is zelfs interesse om er een tv-programma van te maken.
De tuin van Elaine staat bij aanvang vol met onkruid. De struiken zijn verwilderd en de tegels zij begroeid met mos. Na een uur of twee is Cicilia klaar en ziet de tuin er een stuk opgeruimder uit. “Oooooh, weer ruimte!”, roept Elaine uit wanneer ze het resultaat voor het eerst ziet. Voor haar betekent de metamorfose meer dan alleen een nette tuin. “Misschien kan ik straks gewoon buiten zitten zonder zorgen”, zegt ze. En dat is precies waar het volgens Cicilia om draait. “Dat iemand zich weer gezien voelt en gewoon van de zomer kan genieten. Dan is mijn dag compleet.”