Etten-Leur wil meer ruimte voor fietsers en voetgangers
Foto: Pixabay.com
Meer ruimte voor fietsers en voetgangers, een groener centrum en een opzet voor een randweg en een tunnel onder het spoor. Het zijn allemaal plannen die het college van de gemeente Etten-Leur heeft opgenomen in het nieuwe mobiliteitsplan ‘Samen onderweg naar 2040’. De gemeenteraad neemt binnenkort een besluit over dit voorstel.
Het mobiliteitsplan komt voort uit de eerder opgestelde mobiliteitsvisie waar de gemeenteraad van Etten-Leur akkoord mee ging. Wethouder Jean-Pierre Schouw legt uit dat in het mobiliteitsplan nu de concrete ideeën zijn verwerkt. “Er staan projecten in op het gebied van mobiliteit die wij de komende jaren gaan uitvoeren. Op die manier willen wij de gemeente Etten-Leur veilig, bereikbaar, duurzaam en leefbaar houden.”
Autoluwe Markt
In het nieuwe mobiliteitsplan verdwijnt de auto steeds meer uit het straatbeeld en komt er meer ruimte voor fietsers en voetgangers. “Wij werken daarbij, net als veel andere gemeentes, met het STOMP-principe: Stappen, Trappen, Openbaar vervoer, Mobility as a Service en Privéauto. Voetgangers en fietsers staan in de plannen dus vrijwel altijd op de eerste plek”, vertelt Schouw. In het plan zijn meerdere projecten te vinden die hierbij aansluiten. “Denk daarbij aan het creëren van meer ruimte voor fietsers en voetgangers. Een voorbeeld daarvan is het autoluw maken van de Markt”, aldus de wethouder.
Daarnaast gaat het college kijken of er mogelijkheden zijn om het centrum groener te maken. “Dat kan bijvoorbeeld aan de Markt en de Bisschopmolenstraat. Dat zijn nu dubbele wegen met losliggende fietspaden, maar dat zou je kunnen omtoveren zodat er meer ruimte is voor voetgangers, fietsers én groen. Daar komt ook mobiliteit om de hoek kijken.”
Oostelijke randweg en tunnel
In het mobiliteitsplan zijn ook twee grote projecten opgenomen: de oostelijke randweg en de tunnel onder het spoor. Volgens Schouw zijn dat allemaal elementen om het verkeer, wat niet in de wijken of centrum hoeft te zijn, een uitweg te bieden. “Maar omdat dit zulke grote projecten zijn, neemt de raad hier begin volgend jaar een apart besluit over. Wij hopen dat die projecten daarom niet pas in 2040, maar tussen 2030 en 2032 zijn afgerond.”
Voor de eerste vijf jaar heeft het college daarnaast een meerjarenplan opgesteld. “Daarin zijn de projecten voor de kortere termijn verwerkt, die binnen vijf jaar gerealiseerd moeten zijn. In het mobiliteitsplan staat ook duidelijk vermeld welke projecten voor de middellange of lange termijn zijn”, legt de wethouder uit.
Bij het opstellen van het plan zijn onder andere bewoners, maatschappelijke organisaties en raadsleden betrokken geweest. Het plan gaat nu richting de gemeenteraad. Zij nemen in september een besluit over het mobiliteitsplan en het geld wat daarvoor beschikbaar gesteld moet worden.