Bergen op Zoom

Expositie toont verhalen van negen vrouwen die opkwamen voor hun idealen

Liselotte de Lobel Liselotte de Lobel

‘ZIJ – Vrouwen die Bergen verzetten’ is dé nieuwe expositie in het Markiezenhof. Negen vrouwen worden uitgelicht vanwege hun memorabele bijdrage in de geschiedenis van Bergen op Zoom. Hoewel de verhalen uiteenlopen hebben ze één ding gemeen: Het verzet tegen gezag en opkomen voor idealen.

Het was voor conservator Daphne Valentijn geen gemakkelijke keuze om negen vrouwen uit te kiezen. “Het was ontzettend lastig om uit een schat aan verhalen maar negen vrouwen te selecteren. Er zou met gemak nog meer te vertellen zijn, maar dat bewaren we voor later.”

Uiteindelijk is ervoor gekozen om de verhalen te vertellen van Maria Elisabeth II van den Berg, Gertrudis van Nijvel en Rosa de Bie, Lucie van Dam van Isselt, Maria van Mattemburgh en Trees Gieles. Maar ook Adriana van Overstraten, Mientje Proost en Corrie van den Boom-Geers.

De negen vrouwen die tentoongesteld worden (Foto: Markiezenhof)

De tentoonstelling is opgedeeld in drie thema’s: fundament van het geloof, de banden van het huwelijk en stemmen van verandering. Hoewel de thema’s verschillen, komen de verhalen toch samen. “De vrouwen worden verenigd in hun moed en doorzettingsvermogen”, vertelt Valentijn.

Naast de foto’s en verhalen zijn er binnen de expositie ook attributen te zien. Dat kunnen archiefstukken zijn of spullen die een rol hebben gespeeld in de dagelijkse bezigheden van de vrouwen. “Zoals een drukpers of schilderdoos”, zegt de conservator. Dat was volgens haar nog best een zoektocht, maar dankzij familieleden zijn er bijzondere attributen naar boven gekomen.

Vriendschap in verzet

Het verhaal wat Valentijn het meest heeft verbaasd is de vriendschapsverhouding tussen Corry van den Boom – Geers en Mientje Proost. Beide vrouwen hebben een belangrijke rol gespeeld binnen het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. “Mientje was een verzetsstrijder, werd opgepakt en heeft twee jaar in gevangenschap gezeten. Corry en haar man hebben onderduikers in huis gehad in de Steenbergschestraat.”

De twee vrouwen kenden elkaar en waren bevriend. Naast dat ze zelf in het verzet zaten, hielpen ze ook anderen met het delen van hun verhaal. Destijds was dit geen gemakkelijke stap volgens Valentijn.

Naast het doorgeven van de verhalen wil de conservator ook nog een ander boodschap meegeven. “Wat ik mee wil geven aan het publiek is dat er een diversiteit bestaat in hoe wij naar de geschiedenis kijken en hoe we deze vertellen.” In de volgende tentoonstelling komt deze boodschap terug. Dan wil Valentijn naast het mannelijke perspectief, podium bieden voor onderbelichte vrouwen uit die tijd.

De verhalen van Mientje, Corry en de andere zeven dames zijn tot 5 juli in het Markiezenhof te bewonderen.