Bergen op Zoom

Fotoreeks ‘Zeven kleuren, één vrijheid’ toont eenheid en diversiteit

Liselotte de Lobel Liselotte de Lobel

In het Markiezenhof staan sinds vrijdag twee fototentoonstellingen over inclusiviteit. In de fotoreeks ‘Zeven kleuren, één vrijheid’ delen acht Bergenaren uit de lhbtiq+-gemeenschap hun persoonlijke verhaal over coming out. De exposities maken deel uit van de Inclusieweek in Bergen op Zoom.

Op het binnenhof van het Markezienhof is de tentoonstelling ‘Oudroze’ te zien. In de portretten laat fotograaf Ernst Coppejans de verhalen zien van de eerste generatie lhbtiq+-pioniers, die in de jaren ’60 en ’70 openlijk voor hun identiteit uitkwamen.

In de Tuinzaal van het museum is de expositie van fotograaf Lindsey Post te zien. Haar foto’s tonen portretten en persoonlijke verhalen van acht inwoners van Bergen op Zoom uit de lhbtiq+-gemeenschap van nu. Toen ze gevraagd werd voor het project kreeg ze maar één eis mee.

“Het enige wat vast stond was dat er gewerkt moest worden met kleur. Bij de lhbtiq+-community denk je toch vaak aan de regenboog. Mijn eerste idee was om iemand met een kleur van de regenboog te portretteren.” Met dat uitgangspunt is ze aan de slag gegaan. Bij het selecteren van de acht individuen was het bijbehorende verhaal voor Post belangrijk. “Kleuren hebben een eigen betekenis, die staan voor een emotie of eigenschap. Bij de verhalen heb ik daar op gelet en mensen bij gezocht.”

Buitenexpositie 'Oudroze'
Buitenexpositie ‘Oudroze’

Acht verhalen, één boodschap

Een van hen is vormgever Louis Hector. Toen hij gevraagd werd, was het enerzijds een eer en vond hij het anderzijds toch wel erg spannend. “Ik was wel overrompeld, ik dacht van – Moet ik dat wel doen? Het is iets heel kwetsbaars en het is niet alleen mijn verhaal. Maar mijn familie was daarin gelukkig heel begripvol.”

Hoewel de vormgever een fijne coming out heeft gehad, maakte dat het moment niet minder moeilijk. “Ik heb een hele warme coming out gehad, maar dat betekent niet dat het niet moeilijk is. Je gaat toch de ergste scenario’s in je hoofd halen. Terwijl m’n vader en moeder altijd hebben gezegd ‘het is oké als een van jullie homoseksueel of iets anders zijn.’ Maar als puber ga je toch twijfelen aan jezelf.”

Met de fotoreeks wil Post de eenheid, maar tegelijkertijd ook de diversiteit laten zien. “Ik wil een stuk acceptatie creëren en ook gewoon laten zien dat ze allen hun eigen verhaal hebben. Vaak worden ze over één kam geschoren, maar het zijn allemaal mensen die net als iedereen zijn. Dat heb ik ook naar voren willen brengen.”

Verschillende lagen (origami)

De foto van Hector bestaat letterlijk en figuurlijk uit meerdere lagen. Op zijn foto heeft hij een blauw pak aan, wat op een origamistuk lijkt. Boven hem vliegen in dezelfde tinten blauw ook een aantal origamivogels weg.

Met zowel de origami als de vogels, wil hij een boodschap vertellen. “Ik ben altijd wel geïnspireerd in Japan, waar de origamivogels vandaan komen. De vogels staan voor hoop en vrede, dus dat is wel een mooi iets om met de foto uit te dragen.” Daarnaast maakt de vormgever ook eigen designs voor origamivellen. Hector: “Het is dus letterlijk een foto met verschillende lagen.”

Tot het voorjaar van 2026 zijn de foto’s van ‘Zeven kleuren, één vrijheid’ te zien. De buitenexpositie is te zien tot en met 31 oktober.