Moerdijk

Friese nieuwjaars­vereniging steelt borden Moerdijk voor ludieke actie: ‘Vonden dat het extra aandacht nodig had’

Het bord van Moerdijk staat nu in het Friese Haskerhorne. (Foto: Geitefok de Wiite Sik)

Anouk Houweling Anouk Houweling

De nieuwjaarvereniging Geitefok de Wiite-Sik uit Haskerhorne in Friesland heeft de borden van Moerdijk gestolen. Daarvoor hebben ze de borden van hun eigen dorp Haskerhorne teruggehangen. Met deze ludieke eindejaarsstunt willen ze de Moerdijkers een hart onder de riem steken.

Zondagavond zijn de twaalf leden van de nieuwsjaarsvereniging richting Moerdijk gereden. “Daar hebben we alle borden meegenomen”, vertelt Evert van der Wiel, een van de leden. “Gisternacht zijn we teruggereden met borden van ons dorp en met spandoeken waar tekst en uitleg op staat.”

De borden uit Friesland staan nu dus bij iedere ingang van het dorp Moerdijk. In Friesland heeft Haskerhorne nu tijdelijk de naam van het Brabantse dorp. Naast de borden in het dorp heeft de vereniging ook bij het gemeentehuis een spandoek opgehangen.

Het friese bord staat nu in Moerdijk. (Foto: Geitefok de Wiite Sik)

Elk jaar doet de vereniging een ludieke stunt die ze groots uitdragen. Zo hebben ze al eens de caravan van het tv-programma All You Need Is Love meegenomen. De objecten die ze meenemen worden op 1 januari tentoongesteld in het dorp. “Dan houden we een borrel met een versnapering. Daar komen een paar honderd man op af.” Dit jaar staat het bord van Moerdijk tijdens de borrel in het Friese dorpje. “Wat Brabant met carnaval heeft, hebben wij met de eindejaarsstunt.”

Zelfde gevoelens

De inwoners van het Friese dorp voelen zich een klein beetje verbonden met de Moerdijkers. “We zijn zelf ook een klein dorp en het grotere dorp Joure komt bij ons zover tot aan de grens dat we bang zijn voor de kern van ons dorp”, legt Van der Wiel uit.

Dorp Moerdijk hangt boven het hoofd dat ze wordt opgeslokt door de industrie. Hoewel de Friezen wel in hun dorp kunnen blijven wonen is dat voor de Moerdijkers een heel ander verhaal. “We begrijpen het gevoel en de angst daarom wel. Het is heel sneu.”

Ook bij het gemeentehuis hangt een spandoek. (Foto: Geitefok de Wiite Sik)

Flinke klus

De leden hebben de stunt goed voorbereid, maar zelfs dan is het afwachten of het allemaal lukt. “We zijn niet direct aangesproken door bewoners. Dat is wel prettig, dan kan je ongestoord je gang gaan.” Toch werden ze zondagavond wel kort gevolgd door een automobilist uit het dorp. Tijdens het plaatsen van de Friese borden kwam er zelfs een politiebusje langs. “Toen hebben we het netjes uitgelegd. De agenten vonden het wel bijzonder en wilden wel een oogje dicht knijpen. Gelukkig maar, want soms lukt het dan niet.”

Het was een flinke klus om de borden mee te nemen. (Foto: Geitefok de Wiite Sik)

Het idee voor een stunt begint al in augustus en september. De groep bedenkt dan een aantal scenario’s die ze kunnen uitwerken. “Vaak kunnen er rond november al twee in de prullenbak, omdat er dan iets groters gebeurt.” Maar ook als een eerste poging niet lukt, hebben ze altijd een plan b liggen. “Het was op de valreep dat Moerdijk veel in de media kwam.” Toen hebben ze de plannen omgegooid. “Hier moesten we wat mee.”

Reacties

De vereniging heeft tot op heden nog geen reacties gezien uit Moerdijk. Van der Wiel hoopt dat de inwoners hun actie kunnen waarderen. “Wij vonden dat dit wel extra aandacht nodig had.” Hij zou het daarom leuk vinden om via Facebook reacties te ontvangen. De stunts zijn niet bedoeld om dingen stuk te maken, maar gaan vooral om het verhaal. Daarom brengen ze na de jaarwisseling de borden weer netjes terug. “Het is meer lenen dan stelen en het is een leuke actie”, aldus Van der Wiel.