Gaan Bergse ondernemers opnieuw voor de BI-zone stemmen?
Foto: ZuidWest Update
Binnenkort gaan de ondernemers van de Bergse binnenstad weer stemmen. Na een draagvlakmeting gaat Ondernemersvereniging Sterck op 15 september laten weten of er voldoende voorstanders zijn om door te kunnen met het heffen van een bijdrage ter verbetering van het ondernemersklimaat in het centrum.
In het verleden heeft de Bedrijveninvesteringszone (BIZ of BI-zone) in de binnenstad van Bergen op Zoom meermaals voor grote onenigheid gezorgd. Dit leidde uiteindelijk tot de stopzetting van de vorige regeling. De protesten ontstonden door een combinatie van factoren: ondernemers waren ontevreden over de verplichte bijdragen, zagen de toegevoegde waarde van de BIZ-activiteiten niet en hadden weinig vertrouwen in de ondernemersvereniging. Daarnaast speelde de coronapandemie een grote rol, omdat geplande activiteiten niet konden doorgaan en de financiële situatie van veel ondernemers onder druk stond.
“Een Bedrijveninvesteringszone is een bedrijventerrein waar gebiedsgerichte bestemmingsheffing wordt geheven onder de ondernemers van het terrein voor investeringen in de bedrijfsomgeving”, aldus de website van de Eerste Kamer. “Het gaat hierbij om extra voorzieningen die door een meerderheid van de ondernemers gewenst is.” Dit kan dus ook worden ingezet in een stadscentrum.
De toenmalige ontevredenheid leidde ertoe dat in 2021 de ondernemers tegen stemden, met het stoppen van veel binnenstadsactiviteiten tot gevolg. Ook de toekomst van Sterck kwam in gevaar. De onrust werd gezien als een signaal dat de organisatie de verwachtingen van de ondernemers niet langer kon waarmaken en dat er een gebrek was aan effectieve communicatie en zichtbare resultaten.
Een nieuwe start
Na de mislukte verlenging van de oude BIZ besloot Sterck de zaken anders aan te pakken. Ze lanceerden een intensieve campagne om het vertrouwen van de ondernemers te herwinnen. Deze campagne leidde tot een nieuwe draagvlakmeting in november 2022, waarbij de ondernemers wél overtuigend voor een nieuwe BIZ stemden. Met een opkomst van ruim 60 procent en meer dan 71 procent van de stemmen vóór, voldeed deze aan alle wettelijke eisen.
De middelen worden strategisch ingezet om de binnenstad aantrekkelijker te maken, met ongeveer 30 procent van het budget gereserveerd voor verbeteringen aan de ‘uitstraling’ van de stad, zoals sfeerverlichting en seizoensdecoraties. Daarnaast wordt er geïnvesteerd in levendigheid, bereikbaarheid en samenwerking.
Vertrouwen
Kees van Male, de voorzitter van Ondernemersvereniging Sterck, blikt met vertrouwen vooruit op de aanstaande stemming. Hij benadrukt de transparantie van de vereniging en stelt dat “alle cijfers en begrotingen” beschikbaar zijn voor de leden. Deze openheid heeft geleid tot vertrouwen. Een informele draagvlakmeting vorig jaar toonde al aan dat 80 procent van de ondernemers positief was over de BIZ, wat de basis vormde voor de aanvraag bij de gemeente.
Van Male verwacht dat de stemming een positieve uitslag zal hebben. Hij merkt op dat er “nul” weerstand is, in tegenstelling tot eerdere stemmingen, en dat de begroting voor de komende vijf jaar identiek is aan de afgelopen drie jaar, wat mogelijk bijdraagt aan de rust. Hij is wel voorzichtig in zijn uitspraken, maar denkt dat de stemming goed zal verlopen. “We hebben transparant gecommuniceerd. We hebben gevraagd aan ieder: wat vinden jullie ervan?”
Succesvolle evenementen
De voorzitter is trots op de successen van de vereniging, waaronder een zeer positief ontvangen Krabbenfoor. En hij hoopt dat de Magische Winterweken op termijn net zo succesvol zullen worden, al erkent hij: “Dat duurt vijf jaar minimaal. Daar moet iedereen nog aan wennen.” De gemeente is volgens hem ook positief over de BIZ en de bijdrage van de ondernemersvereniging aan de beleving van de stad.
Van Male zal zijn rol als voorzitter in ieder geval tot maart volgend jaar vervullen. “Ik ben een bouwer. Ik ben geen beheerder”, en hij hoopt dat een goede opvolger de ingeslagen weg zal voortzetten. Die blijkt immers goed te vallen bij de binnenstadondernemers. Er wordt niet gemopperd: “Als dingen goed gaan, dan hoor je niemand.”