Herdenkingsbos krijgt plek naast Fort de Roovere: ‘Een plek om naar toe te gaan’

De gemeente Bergen op Zoom wil naast Fort de Roovere in Halsteren nog dit jaar een herdenkingsbos aanleggen. Op deze plek kunnen inwoners hun dierbaren herdenken, elkaar ontmoeten en herinneringen levend houden. Het CDA in Bergen op Zoom heeft gepleit voor een herdenkingsbos in de gemeente. Burgerlid Toine van Steenpaal is blij dat het er nu eindelijk gaat komen.

De aanleiding voor het aanleggen van een herdenkingsbos is de schietpartij in Rotterdam op 8 september 2023. Fouad L., bekend als de Ersamusschutter, doodde zijn buurvrouw Marlous (39) en haar dochter Romy (14) in hun woning. Marlous komt uit Bergen op Zoom en is de dochter van Toine Timmers, die nog steeds met zijn familie in Bergen op Zoom woont.

Lees ook: Hoe de Erasmusschutter het gezin van Toine verwoestte

Duidelijke behoefte

“Het verschrikkelijke nieuws verspreidde zich razendsnel in Bergen op Zoom. Ook burgemeester Margo Mulder kreeg dit te horen. Zij is bij Toine Timmers op bezoek geweest om hem troost te bieden”, begint Van Steenpaal te vertellen. “Tijdens het gesprek kwam ook het gedenkbos ter sprake. Het werd duidelijk dat hier behoefte aan was.”

CDA Bergen op Zoom heeft vervolgens een motie ingediend om het herdenkingsbos in de gemeente aan te leggen. “De motie is unaniem door de hele raad aangenomen. Iedereen vond het fantastisch om zoiets te realiseren in Bergen op Zoom.”

Lees ook: Als het aan de Bergse raad ligt komt er snel een herdenkingsbos: ‘Plek waar herinneringen wortelen’

Van Steenpaal vindt het mooi dat er nu een beoogde locatie voor het gedenkbos is gevonden. “Het is vooral geweldig voor de familie Timmers. Die leven in spanning en de rechtszaken zijn voor hen nog lang niet voorbij. Maar ook voor andere Bergenaren is dit mooi. Zij kunnen hier straks eventueel ook een herdenkingsboom planten.”

Ingrijpend

De komst van het herdenkingsbos heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Samen met een raadswerkgroep heeft de gemeente meerdere plekken onderzocht voor de aanleg van het herdenkingsbos. “Je kunt zomaar niet iets realiseren wat zo ingrijpend is. Maar door de inzet van enkele ambtenaren en met name Erik Verbogt, is er vaart achter gezet”, legt Van Steenpaal uit.

Uiteindelijk heeft de gemeente gekozen voor een braakliggend terrein naast Fort de Roovere in Halsteren. Op deze plek was in het verleden een waterspeeltuin gepland binnen het programma Landschappen van Allure, maar is nooit gerealiseerd.

De plek biedt volgens het gemeentebestuur voldoende ruimte om in de komende jaren herdenkingsbomen te kunnen planten. Daarnaast zijn er genoeg voorzieningen aanwezig, waaronder toiletten bij Fort de Roovere en een grote parkeerplaats.

Maatschappelijke partners

“Het is fijn om te horen dat de gemeente het gedenkbos nog dit jaar gaat aanleggen.” Dat gaat de gemeente doen met verschillende maatschappelijke partners, zoals Lions Bergen op Zoom. De serviceclub helpt bij de uitvoering en aanvragen voor een herdenkingsboom. Ook is het straks mogelijk een herdenkingsplank te plaatsen op de nabijgelegen Pompejustoren. De Stichting Pompejus heeft bij de gemeente aangegeven hier graag over mee te denken.

“Iedereen heeft natuurlijk wel iemand die ze willen gedenken. En of ze dan hier een boom willen planten of er komen voor de rust. Het is het goed dat er een plek is waar je naartoe kunt”, meent Van Steenpaal. “En je hoort het hier: alleen maar stilte en dat moeten we hebben.”