Inwoners geschokt na vuurwerkoverlast, burgemeester neemt maatregelen
Burgemeester van Roosendaal Mark Buijs. (Foto: Omroep Brabant)
Het is al een tijdje onrustig in de wijken Kroeven en Langdonk in Roosendaal. Groepen jongeren steken zwaar vuurwerk af en inmiddels zijn er bij de gemeente al ruim 300 meldingen van vuurwerkoverlast binnengekomen. Burgemeester Mark Buijs neemt daarom maatregelen.
Afgelopen zondag liep het uit de hand en werd er zwaar vuurwerk richting politie en handhaving gegooid. “Er zijn gevallen bekend dat een politieagent net met zijn motor kon wegkomen, maar de druk nog gevoeld heeft van de schok”, vertelt de burgemeester. “Het is natuurlijk verwerpelijk als mensen dat gaan doen.” In september en oktober zijn er tot nu toe 210 meldingen binnengekomen en vanaf het afgelopen weekend tot donderdag nog eens ruim 110.
Lees ook: Ruim 200 meldingen over vuurwerkoverlast in wijken Kroeven en LangdonkStevige maatregelen
Voor Buijs is de maat vol. “Dit tolereren we niet, dus we gaan stevig inzetten”, zegt hij. Bij een eerdere inzet wist de politie al twee personen op te pakken. Ook de komende tijd zal de politie continu blijven optreden. “Maar dat gaat dadelijk nog verder.”
Via een Algemene Plaatselijke Verordening wil de gemeente gaan handhaven op gezichtsbedekking. Als een situatie uit de hand loopt en mensen hebben hun gezicht bedekt, dan krijgen ze een dwangsom. Bij een volgende keer levert ze dat een stevige boete op. “Ik hoop dat mensen daardoor na gaan denken over wat ze doen, maar ze moeten het helemaal niet doen natuurlijk.”
Ik hoop dat mensen nadenken over wat ze doen.
Ook is het via de APV mogelijk om het bij hebben van vuurwerk te verbieden. De burgemeester hoopt dat ook ouders beter gaan nadenken over wat hun kinderen doen. De boetes kunnen namelijk flink oplopen als jongeren worden gepakt bij vuurwerkoverlast. De gemeente gaat nu kijken of deze maatregelen kunnen binnen de APV en dan wordt het in de eerste raadsvergadering meegenomen.
Toch zijn er al maatregelen die de gemeente direct kan inzetten zoals een verbod op samenscholing en een gebiedsverbod. “Dit zijn middelen die de politie nodig heeft om haar werk goed te kunnen doen en mensen aan te kunnen houden.” Ook krijgen kinderen tussen de tien en achttien jaar een brief van de burgemeester waarin ouders op de hoogte worden gesteld over wat er gebeurt.
Schrik zit erin
De schrik bij inwoners zit er goed in. “Nu zijn ze bezig met vuurwerk en zit je te dansen in je stoel. Je schrikt je rot hoor”, zegt een mevrouw die op weg is om boodschappen te halen. Ze is blij met de maatregelen van de burgemeester. “Heel wijs.” Een stel uit Kroeven herkent de overlast ook. “Het is vervelend, maar je houd het niet tegen.”
Je zit te dansen in je stoel. Je schrikt je rot.
Een mevrouw in een paars shirt heeft de overlast ook meegekregen. “Het lijken wel bommen. Gisteravond heb ik er nog drie gehoord.” Ze woont in de buurt van de plek waar het zondag uit de hand liep. “Ik vind dat niet normaal. Die mensen zijn er om mensen te helpen”, zegt ze. Zelf durft ze ’s avonds niet meer over straat. “Omdat je niet meer veilig bent.”
Inwoners zijn blij met de maatregelen, maar of het gaat helpen weten ze niet. Dat moeten ze nog zien. De burgemeester blijft mensen wel oproepen om overlast te melden. “We hebben meldingen nodig om te weten waar het speelt en wie het doet.”
Lees ook: Vuurwerkoverlast in Roosendaal: tieners proberen vuurwerkbom onder politieauto te gooien