Bergen op Zoom

Massale bomenkap verontrust omwonenden en BSD, maar: ‘Nodig om ruimte te maken’

bomenkap bergen op zoom

Er worden 190 esdoorns gekapt (foto: ZuidWest Update)

Han Verbeem Han Verbeem

Bergen op Zoom wil 190 esdoorns kappen aan de Laan van Hildernisse, en de voorgenomen ‘kaalslag’ heeft flink wat stof doen opwaaien bij omwonenden en bij de BSD-raadsfractie. Raadsleden Louis van der Kallen en Piet Juten vragen zich af waarom deze beslissing nuchter is gepresenteerd – met slechts een melding in de gemeentepublicaties. De gemeente stelt dat de bomenkap nodig is omdat de essen elkaar nu verdringen. “Ze hebben de ruimte nodig.”

Onlangs heeft de gemeente bekendgemaakt dat de bomen moeten wijken om ruimte te maken voor de overblijvers. “De Laan van Hildernisse is een van de laatste échte lanen in Bergen op Zoom en vormt een prachtige toegangspoort tot de Bergse Plaat”, aldus Van der Kallen en Juten. “Met een afstand van ongeveer negen meter tussen de bomen is er geen  reden tot zorgen over hun groei.”

‘Geen overleg’

De fractie vraagt zich af op basis van welk onderzoek het college heeft besloten om de bomen te kappen. Ook is volgens hen een “gebrek aan communicatie met de bewoners” een heet hangijzer. Volgens de BSD-fractie is er onvoldoende overleg geweest met omwonenden of de Wijkcommissie.

Daarnaast pleiten ze voor alternatieven, zoals snoeien of kandelaberen. “Kappen lijkt de makkelijkste optie, maar in deze tijd van klimaatverandering roept dat vragen op bij bewoners en boomliefhebbers”, merken de BSD-raadsleden op.

Monumentale bomen

Tot slot vraagt de fractie of het college bereid is om de esdoorns op de lijst van monumentale bomen te zetten, zodat ze met meer zorg worden behandeld. “Het mist een gevoel van betrokkenheid bij de natuur”, schrijft het tweetal aan het college.

Verdringing

In een reactie zegt een gemeentewoordvoerder dat er geen sprake is van een  kap vanwege een boomziekte, zoals de essentaksterfte, die momenteel onder esbomen in de regio waart. Deze bomen zouden gezond zijn, maar kunnen zich nu onvoldoende ontwikkelen, zegt ook wethouder Hans Peter Verroen. De bomenkap is volgens hem nodig, omdat de essen zó groot gegroeid zijn dat ze elkaar verdringen. Omwonenden worden hierover nog geïnformeerd, aldus Verroen.

Uitdunnen

Aan de Laan van Hildernisse staan in totaal 381 bomen van het type Acer freemanii Elegant (een kruising rode esdoorn met zilveresdoorn). “De bomen staan te dicht bij elkaar om tot volledige volwassendom te komen”, aldus Verroen. “Daarom dunnen wij de bomenrijen uit, om en om zal er een boom verdwijnen.” De helft van de bomen wordt gekapt. Het gaat om 190 stuks.

Verplanten niet mogelijk

Deze boomsoort “kan helaas niet verplant worden”, zo stelt Verroen. “Doordat de kronen van de overblijvende bomen door kunnen groeien zal het kroonvolume op deze manier worden gecompenseerd. Er zal dus geen herplant plaatsvinden.”

Van Konijnenburgweg

Ook elders in Bergen op Zoom zal de gemeente binnenkort bomenlanen uitdunnen. Zo verdwijnen aan de Van Konijnenburgweg 23 essen vanwege de slechte groei. Daar komen andere, minder ruimtevragende bomen, voor in de plaats. “Ze worden vervangen door minimaal 40 zuilvormige bomen”, aldus Verroen.

Lees ook: Boswachter legt uit waarom bomen soms gekapt moeten worden