Met lezingen en Normandiëreis houden Frank en Hans verhalen uit de oorlog levend
Hans Rombouts geeft uitleg tijdens een Normandiëreis (foto: Hans Rombouts).
Verhalen uit de Tweede Wereldoorlog levend houden. Dat is het doel van Frank Sanders en Hans Rombouts uit Breda. Om dat voor elkaar te krijgen, organiseren zij door het jaar heen lezingen door de hele regio. Daarnaast trekken de mannen met een hele groep jaarlijks naar Normandië om de verhalen met eigen ogen te zien. “Het thema is actueler dan ooit.”
Voor zowel Frank als Hans is het klip en klaar: de herinneringen van de Tweede Wereldoorlog en met name de bevrijding mogen nooit vergeten worden. “Niet alleen voor de huidige generatie, maar ook voor de toekomstige generatie is het belangrijk om te weten wat er tussen 1940 en 1945 allemaal gebeurd is. Die herinneringen moeten bewaard blijven, zeker in de tijd waarin we nu leven”, stelt Frank. Daarmee doelt hij bijvoorbeeld op de oorlog in Oekraïne en andere spanningen op het wereldtoneel.
Verhalen in de regio
Beide heren houden zich daarom al lange tijd bezig met het vertellen van de verhalen rondom de bevrijding van West-Brabant. Waar Hans gids is bij het oorlogsmuseum Maczek Memorial in Breda, geeft hij ook lezingen door de regio heen. Daarbij krijgt hij hulp van Frank. “Wij sturen jaarlijks een mail naar verenigingen van veteranen met de vraag of zij het leuk zouden vinden als wij langskomen. De veteranen willen namelijk vaak verhalen met een militair tintje horen. Dat probeer ik dan zo goed mogelijk te doen, maar niet het geijkte verhaal”, legt Hans uit.
Zo probeert hij kleine bijzonderheden over bijvoorbeeld D-Day in Normandië in zijn verhaal te verwerken. Per stad of dorp kijkt de verteller of hij een link met de regio kan leggen. “Wij zijn al twee keer met zo’n lezing in Bergen op Zoom geweest. Maar onlangs gingen wij ook naar Zundert en op donderdag 26 maart zijn wij ’s avonds in Hoeven”, vertelt Hans. Naast veteranen zijn ook andere geïnteresseerden dan van harte welkom in het dorpshuis Sint Jan in Hoeven. “Het is geheel gratis en de avond begint om 20.00 uur”, aldus Hans.
Vierdaagse reis
Daarnaast organiseren beide mannen jaarlijks een vierdaagse reis naar Normandië in Frankrijk. “Mijn geschiedenisdocent organiseerde heel lang geleden al zulke reizen, waarbij je langs plekken gaat waar het oorlogsverleden te zien is. Zo ben ik ooit meegegaan op zo’n reis en erbij betrokken geraakt”, legt Frank uit. Sinds 2010 is de organisatie van de Normandiëreis in handen van beide mannen.
“Ieder jaar hebben wij wel een bus vol mensen die de verhalen willen horen, maar vooral zien. De reacties van de mensen die meegaan zijn ook altijd heel erg positief. Die zijn bijvoorbeeld wel eens in Normandië geweest, maar wisten helemaal niet dat deze verhalen zich daar afspeelden”, vertelt Hans. Bij de reis zitten onder meer drie overnachtingen in een hotel en vervoer met een touringcar inbegrepen. “Voor de kosten en meer informatie kunnen mensen die geïnteresseerd zijn een mail sturen naar [email protected]”, aldus Frank.