Moerdijk

Moerdijk gaat inwoners én bedrijven meer bewust maken op gebied van noodsituaties

Een noodradio en waterzuiveringstabletten die in een noodpakket kunnen. (Foto: ZuidWest Update)

Anouk Houweling Anouk Houweling

Met alles wat er in de wereld speelt is het volgens burgemeester Aart-Jan Moerkerke van de gemeente Moerdijk belangrijk om je goed voor te bereiden op een noodsituatie. Daarom gaat hij langs bedrijven om te kijken hoe zij ervoor staan op dit gebied.

De campagne ‘Denk Vooruit’ komt vanuit het Rijk, en in samenwerking met de Veiligheidsregio gaat de gemeente Moerdijk daar nu actief mee aan de slag. De campagne is vooral zichtbaar op online kanalen van de gemeente als Facebook en website. “We willen mensen aware maken dat ze voor 72 uur iets in huis hebben”, zegt Moerkerke. Veel mensen hebben misschien wel water of lang houdbaar eten in huis. “Maar heb je ook een kopie van een rijbewijs of contant geld?”

Voorbereiding moet beter

Volgens Moerkerke loopt Nederland achter op dit gebied. In geval van nood zijn hulpdiensten waarschijnlijk ook met andere dingen bezig. “Dan moeten wij zorgen dat we voor onszelf kunnen zorgen.” Het is volgens hem daarom erg belangrijk om er meer mee bezig te zijn. “We willen die awareness een extra boost geven.” Op de website van de Veiligheidsregio kunnen inwoners een checklist vinden. Daar staat op wat je voor 72 uur in huis moet hebben.

Maar dat is niet alles, want je moet ook regelmatig het noodpakket controleren of alles nog houdbaar is. Ook moet er voor iedereen in het huishouden genoeg en de juiste spullen aanwezig zijn. Bijvoorbeeld voor jonge kinderen en huisdieren, schrijft de gemeente op de website. Zelf is de burgemeester ook bezig met zijn eigen noodpakket. “Ik heb zelf ook nog niet alles”, geeft hij toe.

Ook bedrijven betrokken

Naast de inwoners richt de gemeente zich ook op de bedrijven. Dat is geen onderdeel van de campagne, maar doet de gemeente zelf. Burgemeester Moerkerke gaat zelf langs bij bedrijven in het haven- en industriegebied. “Mijn eerste indruk is dat 72 uur voor geen enkel bedrijf een probleem is, maar als het langer duurt kan het wel een probleem worden.” Volgens de burgemeester is het vooral belangrijk dat bedrijven veilig processen stop kunnen zetten. “Maar er zijn ook vitale bedrijven zoals afvalverwerkingsbedrijf Attero en hoe gaan we daarmee om. Dat zijn gedachtes die op gang komen.”

Lees ook: Dump Company ziet door kabinetsadvies een groeiende vraag naar noodpakketten