Na 28 jaar moet Ronnie Buiks stoppen als raadslid in Etten-Leur: ‘Het is goed zo’
Na 28 jaar gaat de naam van Ronnie Buiks van de kieslijst van het CDA af. (foto: archief ZuidWest Update).
Het verleggen van de snelweg door Etten-Leur, betaalbare voorzieningen in de gemeente en de groei van voetbalclub Unitas’30: het zijn zomaar een aantal dossiers waar CDA-raadslid Ronnie Buiks zich de afgelopen 28 jaar voor heeft ingezet. Nu verdwijnt na al die jaren als raadslid zijn naam van de kieslijst.
Als er iemand is die weet hoe het in Etten-Leur reilt en zeilt, dan is het Ronnie Buiks. Sinds 1998 is hij actief in de gemeenteraad en in die jaren groeide hij uit tot een vast aanspreekpunt voor inwoners. “Iedereen wist me wel te vinden. Als er iets was, spraken inwoners mij aan of belden of mailden ze.” Naast zijn lokale werk werd Buiks in maart 2023 ook fractievoorzitter voor het CDA in Provinciale Staten van Noord-Brabant.
Ik had zelf al een tijdje het idee om te gaan stoppen.
Met de gemeenteraadsverkiezingen in het zicht is Buiks gaan nadenken over zijn positie als raadslid. “Ik had zelf al een tijdje het idee om te gaan stoppen. Dit komt omdat ik op maandagen altijd naar Den Bosch moet voor de Provinciale Staten. Dan is ook vaak de gemeenteraadsvergadering van Etten-Leur”, legt hij uit.
Combineren
De combinatie is voor de politicus niet altijd even makkelijk. Toch wordt Buiks gevraagd door de kandidaten van de lijst om toch nog een termijn door te gaan. “Daar wilde ik wel over nadenken, maar ik wilde dan meer op de achtergrond gaan acteren in een coachende rol.” Uiteindelijk kiest het bestuur van het CDA nu toch anders.
Ik had al drie periodes eerder moeten stoppen.
Buiks krijgt te horen dat de CDA fractie niet opnieuw verlenging kan vragen voor een nieuw termijn. “In het regelement van het CDA staat dat je maar drie periodes van vier jaar mag zitten als raadslid. Dat is twaalf jaar, maar daar zit ik nu al ruim overheen. Daarnaast is een dubbelfunctie niet wenselijk binnen het CDA”, legt hij uit. “Ik had al drie periodes eerder moeten stoppen.”
Geen teleurstelling
Van wethouder Ger de Weert (CDA), krijgt Buiks persoonlijk te horen dat hij niet op de nieuwe kieslijst komt te staan. “In BN DeStem moest ik lezen dat ik teleurgesteld zou zijn, maar dat valt eigenlijk wel mee hoor”, lacht Buiks. “Ik vind het wel raar dat ze eerst de ruimte hebben gegeven om nog een periode aan te gaan en dat het nu toch niet kan door het regelement.”
Buiks benadrukt dat er zeker geen ruzie is. “Ik verwacht ook niet dat die er komt. Wel is het allemaal nu nog erg vers, maar ik ben echt niet super teleurgesteld of zo.” Het raadslid geeft aan dat hij ook gewoon zijn termijn afmaakt.
Het is een verrijking van mijn leven geweest.
Vol tevredenheid kijkt Buiks terug op zijn lange periode als raadslid. “Het is echt een verijking van mijn leven geweest dat ik dit heb mogen doen. Ik heb veel contacten mogen opdoen en veel mogen realiseren in de gemeente.” Wat hem trots stemt, is dat hij altijd op voorkeursstemmen in de raad heeft mogen komen.
Hoogtepunten waren er genoeg voor Buiks. “Dat zijn er teveel om op te noemen.” Toch vertelt hij dat hij trots is dat hij samen met anderen het verleggen van de snelweg en het verplaatsen van het winkelcentrum heeft mogen realiseren. “Daarnaast ben ik altijd van de financiën en vind ik het mooi dat Etten-Leur nog steeds bij de goedkoopste gemeenten van West-Brabant is blijven behoren mét mooie voorzieningen.”
Ook heeft Buiks met zijn kritische houding een hoop geld bespaard zegt hij, door de eerste nieuwbouwplannen van de Nobeleaer tegen te gaan. “Dat heeft een hoop geld gescheeld.” Buiks voegt wel nogmaals toe dat hij dit niet allemaal alleen heeft gedaan, maar dat hij er wel bij betrokken was.
Toekomst
Na zijn laatste termijn als raadslid gaat de Etten-Leurenaar zeker niet stilzitten. “Ik heb nog genoeg dingen die mijn tijd gaan opvullen hoor”, lacht Buiks. “Mijn zoon Nick begint binnenkort een broodjeszaak. Misschien word ik wel broodjesbezorger”, grapt hij. “Nee, ik blijf actief voor de provincie. Dat heb ik overigens ook te danken aan mijn tijd als raadslid”, vervolgt hij.
Vanuit de provincie wil Buiks nog steeds wat voor Etten-Leur kunnen betekenen. “Er gaat meer aandacht naar bijvoorbeeld Brainport Eindhoven en consorten dan naar West-Brabant. Ik vind het belangrijk om dit gebied in zijn totaliteit meer aandacht te geven.” Hoewel nu zijn functie als raadslid stopt, mag hij de functie van fractievoorzitter, na zijn eerste termijn, nog twee termijnen aangaan. “Daarna wordt het wel eens tijd om te gaan stoppen, denk je niet?”, besluit Buiks lachend.