Nieuw basketbalplein in Oudenbosch vernoemd naar grondlegger Herman Groels
Het basketbal in Halderberge bestaat zestig jaar en dat jubileum krijgt een blijvende herinnering in Landschapspark Albano. Daar is dinsdagavond het nieuwe Herman Groels Basketbalplein geopend, vernoemd naar de man die aan de wieg stond van het basketbal in Oudenbosch.
Wethouder Pepijn van Aken was samen met de familie Groels een van de eerste die het veldje in gebruik mocht nemen. “Het is een mooie plek geworden waar alle inwoners van Halderberge naar toe kunnen komen.”
Daarnaast is het een plek waar inwoners ‘op afspraak’ kunnen komen basketballen. Via de Court Club App is het namelijk mogelijk om te laten zien dat je een potje wil spelen. “Vervolgens maak je via de app een afspraak met elkaar en kun je op locatie uit de gele bak een basketbal gebruiken”, zegt Van Aken.
Van schoolbasketbal naar een vereniging
Het 3×3 veldje is vernoemd naar Herman Groels. Hij stond aan de wieg van Basketbalclub de Vossenberg in Oudenbosch. “Mijn vader nam destijds het voortouw om met zijn leerlingen op school te gaan basketballen”, vertelt zoon Niels Groels. “In 1976 werden we een open vereniging. Het ging vanaf toen gelijk sky high met de ledenaantallen. Met name in de jaren tachtig kende de vereniging zijn grootste successen. Zo vertrokken er spelers naar de Eredivisie en mochten er spelers uitkomen voor de regionale jeugdselecties”, vertelt Niels.
Zoon Niels heeft het stokje van zijn vader overgenomen en is nu voorzitter van de basketbalclub. Niels beschouwt zijn vader als grondlegger van het basketbal in West-Brabant. “Naast Breda waren wij de enige vereniging. Vervolgens kwamen er clubs in bijvoorbeeld Etten-Leur, Roosendaal en Bergen op Zoom.”

Niels vindt het een hele eer dat het veldje naar zijn vader vernoemd is. “In het begin vond ik dat wel even spannend. Mijn vader stond namelijk niet graag in de belangstelling, dus ik wist niet of hij het wel zou willen. Maar mijn zus en de kleinkinderen waren er gelijk heel duidelijk over: Ja, wauw! Wat een eer!”
Zestig jaar basketbal in Halderberge
“Dit is de eerste activiteit van het zestigjarig bestaan”, vertelt Niels. Op 20 maart 2027 staat er een groot feest gepland. “Voor de jeugd zijn er die dag clinics van goede Eredivisiebasketballers, daarna volgen er wedstrijdjes met oud-leden en we sluiten die dag af met een gezellige feestavond”, blikt Niels vooruit.
Sluitstuk van de herinrichting van Albano
Het Herman Groels Basketbalplein is dus onderdeel van Landschapspark Albano. “Vandaag is een soort sluitstuk van de herinrichting van het Landschapspark. Er zijn nieuwe wandelpaden aangelegd en er is een hoop vergroend”, vertelt Van Aken.
Lees ook: Landschapspark Albano moet inwoners meer laten bewegen én van natuur laten genietenDe wethouder laat weten dat in het najaar de laatste aanplanting plaats gaat vinden. “Dan hebben we deze hoek van Oudenbosch omgetoverd tot een mooi gebied wat uitnodigt voor bewegen en samenzijn.”