Nieuwbouwplannen basisschool Ossendrecht eindelijk rond: ‘Geen last meer van stikstofproblemen’
De schetsen van de vernieuwbouw van 't Paviljoen in Ossendrecht (foto: Thijs van Gestel en Thomas Vulling, Thomas Architecten).
Lang leek het erop dat stikstofproblemen roet in het eten zou gooien, maar de verbouwing van basisschool ’t Paviljoen in Ossendrecht gaat er nu toch echt van komen. Woensdagavond werden de aangepaste plannen getoond aan geïnteresseerden. Met een schuin dak, groen terrein en een ‘school in het park’ moet ’t Paviljoen in 2027 weer toekomstbestendig zijn.
In 2022 presenteerde de toenmalige directrice van de basisschool, Jannie Bouwens, samen met de architect en wethouder de vernieuwbouwplannen. Alles leek in kannen en kruiken, totdat een uitspraak van de Raad van State in 2024 een dikke streep door de rekening betekende. De plannen voldeden niet aan de stikstofnormen en de plannen moesten dus de ijskast in. Inmiddels zijn de plannen aangepast en voldoen ze wél aan de stikstofcriteria.
Lees ook: Basisschool ’t Paviljoen tegen de vlakte, karkas blijft staan voor nieuwbouwSchuine kap
Zo is de eerste verdieping, die op het dak van ’t Paviljoen zou komen, uit het voorstel geschrapt. “Daarmee hebben wij een kleinere ‘footprint’ gecreëerd. Toch wilden wij iets met het dak doen, waardoor wij in de plannen een schuine kap terug hebben laten komen. Daar kan straks via een trap de BSO gehuisvest worden”, legt architect Thijs van Gestel van Thomas Architecten uit. Toch is Van Gestel blij met de plannen hoe ze er nu liggen. “Je hebt te maken met bestaande structuren. Daarnaast blijft het een uitdaging als je van plan A naar plan B moet gaan. Maar als je dan ziet wat er nu uitgekomen is, dan ben ik zeker blij met het resultaat.”

Daarnaast komt er in het nieuwe ontwerp ook meer licht bij de school naar binnen dan voorheen. “Zo zitten er zeker ook mooie dingen in plan B. Dat noemen we dan maar een geluk bij een ongeluk”, lacht de architect. Tijdens de verbouwing van ’t Paviljoen kunnen de leerlingen gewoon gebruik blijven maken van het huidige gebouw. “Rond de zomer van 2026 gaan wij beginnen. Wij werken dan van binnen naar buiten, waarbij er tijdelijke lokalen ingericht worden. Na dertien of veertien maanden moet het allemaal af zijn, zo rond de zomer van 2027”, legt Wim van der Ploeg van bouwbedrijf Schrijver uit.
Verkeersproblemen
Op de informatieavond waren er vooral veel directe omwonenden aanwezig om te luisteren naar de plannen. Zij hadden vragen over het groenonderhoud, wat op dit moment al voor problemen zorgt. Zo zouden tuinen overwoekerd worden door het groen op het schoolplein en ervaren buren geluidsoverlast door het snoeiwerk. “Wij zullen dat zeker met de buurt gaan bespreken als het zo ver is”, geeft Sandra van Ekeren aan. Zij is als hoofd huisvesting van LPS betrokken bij de verbouwing.

Daarnaast waren omwonenden ook niet te spreken over de verkeersproblemen die zij ervaren. “Het gaat hier een keer mis omdat het zo druk is met auto’s in de straat. Wordt daar dan ook rekening mee gehouden?”, vroeg een buurtbewoner zich af. Volgens wethouder Arjan Buijsen verdient de verkeerssituatie dan ook de aandacht. “Dat zien wij ook bij andere scholen, maar het is niet alleen de verantwoordelijkheid van de gemeente. Wij kunnen verschillende maatregelen nemen, maar het blijft een moeilijk vraagstuk.”
Vergunningen
Er waren ook complimenten voor de plannen van de bezoekers van de informatieavond. Daarbij gaf Van Ekeren ook de bevestiging dat de vergunningen wel rond gaan komen. “Nu zitten wij alleen nog met de vleermuizen, maar er zijn inmiddels kasten in de omgeving opgevangen. Als we niet wisten dat de vergunning rond zou komen, hadden we hier niet gestaan.” Zo kan Ossendrecht eindelijk uit gaan kijken naar een vernieuwde basisschool.