Plan voor nieuwe wijk Hoftuin Oud Gastel positief ontvangen: ‘Past bij karakter van Oud Gastel’
De plek aan de Oudendijk in Oud Gastel waar 86 woningen gerealiseerd worden. (Afbeelding: Google Streetview)
De gemeenteraad van Halderberge is enthousiast over het plan voor 86 woningen aan de Hoftuin in Oud Gastel. In 2023 liet het college al weten mee te willen werken aan het plan van de ontwikkelaar. Sindsdien is er een participatietraject geweest. Nu ligt er een plan waarin de uitgangspunten en randvoorwaarden voor de nieuwe wijk zijn vastgelegd.
De locatie van de Hoftuin aan de Oudendijk 58 en 60 ligt tussen de kern van Oud Gastel en de nieuwe wijk Oud Gastel Noord. De gemeente had al langer de wens om deze locatie in te richten met woningen. Dat gaat nu dus gebeuren. In totaal gaat het om 86 woningen waarbij verschillende woningtypes bij elkaar komen.
Het plan voldoet aan de Woondeal. Daarin moet tweederde van de woningen betaalbaar zijn en 30 procent sociale huur. Ook worden er levensloopbestendige woningen gerealiseerd. De woningen worden allemaal bijna energieneutraal gebouwd, dus zonder gas. In de inrichting van de wijk is daarnaast ruimte voor groen, waterberging en parkeren. Tijdens het participatietraject zijn de wensen en bedenkingen van omwonenden meegenomen. Op 21 oktober 2025 is het definitieve plan gepresenteerd aan betrokkenen.
Raad enthousiast
Het plan voor de nieuw wijk wordt positief ontvangen door de raad. “De keuze voor woningbouw binnen de dorpskern met groen past bij het karakter van Oud Gastel”, zegt Kevin Laros van Lokaal Halderberge. Ook PvdA/GroenLinks is blij met de plannen. Volgens raadslid Claudia van Domburg is de fractie altijd kritisch op woningbouw, omdat vele plannen niet voldoen aan de norm van dertig procent sociale huur en tweederde betaalbaar. “Het is positief dat er nu eindelijk een plan voor ons ligt waar dit voor elkaar is”, zegt Van Domburg.
Ook op het gebied van de participatie is de raad tevreden. “We hebben het traject gezien en dat ziet er prima uit”, zegt Ad van Tetering van het CDA. Wel benadrukt de raad dat de communicatie met omwonenden belangrijk is in het vervolgtraject. Wethouder Hans Wierikx heeft daar vertrouwen in. “Ik heb er alle vertrouwen in dat het verder in de uitwerking op dezelfde manier gebeurd”, zegt hij.
Aantal vragen
Raadslid Nicky Lankhuijzen van WOS Halderberge vroeg zich nog wel af waarom er niet een extra doorgang voor fietsers en voetganger is. Hij had die graag gezien richting de Bernardstraat en de Karolinastraat. De wethouder geeft aan dat die doorgang is onderzocht, maar niet haalbaar bleek. Dat had er onder andere mee te maken dat gronden van derden zijn. Er is al wel een doorgang voor langzaam verkeer richting de Karolinastraat, geeft Wierikx aan.
Ook vragen een aantal raadsleden of inwoners van Halderberge voorrang krijgen op de woningen. Dat zorgt voor een goede doorstroming, stelt Lankhuijzen. Dat is in de huisvestingsverordening van Halderberge vastgelegd. Van de betaalbare koop- en sociale huurwoningen moet vijftig procent uit eigen inwoners bestaan. “De ervaring leert dat met een verkoopproces via een lokale makelaar dat percentage nog hoger kan uitkomen”, legt Wierikx uit.
Terugkoppeling
Wel vraagt de raad of de wethouder regelmatig terug naar de raad komt met ontwikkeling. Ze willen daarmee waarborgen dat de verhouding van betaalbare en sociale huurwoningen blijft zoals afgesproken. Dat is volgens Wierikx ook de bedoeling. “Dat is precies de reden waarom we deze documenten vaststellen. Daarin is gewaarborgd wat er moet gebeuren, de kaders en vertrekpunten”, geeft hij aan.
In het vervolgproces zal de wethouder dus nog een aantal keren met een terugkoppeling komen. Daarnaast zal het college zorgen dat de ontwikkelaar zijn afspraken nakomt. Gezien het verloop van het proces tot nu toe heeft de wethouder daar alle vertrouwen in.