Robbert is klaar met kastjesdieven: ‘Ik mis de menselijke waarde voor mijn kinderen’

In een kastje voor zijn huis verkoopt Robbert Mouwen zijn eigen gemaakte honing, pindakaas en notenpasta. Er hangt een prijzenlijst in en er staat een bakje waar mensen geld in kunnen doen. Op die manier kunnen ze zelf producten kopen. Maar sinds kort hangt er ook een camera in het kastje, want niet iedereen is eerlijk genoeg om hun aankoop af te rekenen.
“We zien regelmatig dat producten worden meegenomen zonder te betalen”, begint Robbert. “Vooral aan het einde van de maand, dan merk je toch echt wel dat er veel wordt ‘geshopt’ zonder te betalen.” Robbert is niet de enige ondernemer die hier last van heeft. Ook bij andere kastjes in de buurt gaat het vaak mis met betalen.
Het spoor bijster
“Of ze stoppen er niks in, of te weinig en dat is gewoon heel jammer”, gaat Robbert verder. Zijn dorpsgenoot kampt met hetzelfde probleem. “Ik vind heel vaak gewoon losse centjes of buitenlands geld in mijn bakje, dat snap je toch niet?” Soms gaat het zelfs nog verder dan gewoonweg niet betalen. “Het is ook wel eens gebeurd dat ’s nachts heel de kast leeggeroofd was, ik vind dat zo zonde.”

De ondernemers zijn het spoor bijster. “Nu hebben we een camera op het kastje gericht staan en staat er ook bij aangegeven dat ze gefilmd worden, maar het lijkt niks uit te maken”, vervolgt Robbert. “Het is ook niet één soort type mens die het doen, het zijn ouderen, jongeren, soms ook een arbeidsmigrant en alles wat daartussen zit.” Toch is het laatste wat de imker wil zijn kastje opgeven.
Leren ondernemen
“Ik probeer door middel van dit kastje mijn drie kinderen iets mee te geven over ondernemen”, legt hij uit. “We bedenken samen nieuwe smaken en ze helpen met het bijvullen van het kastje. Doordat zij nu ook zien dat er zomaar producten worden meegenomen zonder te betalen is, dat voor hun ook de menselijke waarde die we missen.”
Op deze manier gaat het niet en blijven we verlies lijden.
De vader probeert er voor zijn kinderen een positieve draai aan te geven door te zeggen dat de gestolen producten gaan naar mensen die het hard nodig hebben en het niet kunnen betalen. “Maar dat is natuurlijk niet de basis waarom we dit doen. We proberen het positief te houden, maar op deze manier gaat het gewoon niet en blijven we verlies lijden.”
Robbert hoopt dat mensen beginnen met het eerlijk afrekenen van de producten als ze iets meenemen. “Het draait om vertrouwen en eerlijkheid en ik wil graag een oproep doen aan iedereen om dit probleem te verminderen. Dan kunnen de kastjes op een leuke manier blijven bestaan en kunnen mensen blijven genieten van onze producten.”