Start bouw van ziekenhuis van de toekomst: ‘Compact en efficiënt’
Een feestelijk moment voor het Bravis ziekenhuis en de gemeente Roosendaal. Maandagmiddag is er officieel een start gemaakt aan de bouwweg en het landschapspark van het terrein aan de Bulkenaar, langs de A58. “Uiteindelijk zal hier het ziekenhuis van de toekomst herrijzen.”
“We hebben hier best lang naartoe gewerkt”, begint Albert-Jan Mante, bestuurder van het Bravis ziekenhuis. “Zeven jaar geleden hebben we na een zorgvuldige procedure gekozen voor deze locatie hier op de Bulkenaar. Door allerlei omstandigheden heeft het wat langer geduurd, maar uiteindelijk kunnen we nu gaan beginnen.”
Mooie markering
Wethouder Paul de Beer spreekt over een mooie markering. “Het was best een ingewikkelde situatie. Als Roosendaal hebben we een vlucht vooruit genomen door deze locatie aan te bieden.” Dit terwijl de gemeente nog niet beschikte over de grond en alle procedures nog doorlopen moesten worden. “We wisten zeker aan de voorkant waar we instapte, maar we zijn nu heel blij dat het nu zover is.”
Met de bouw van het nieuwe ziekenhuis maakt de wethouder een optelsom. “We investeren momenteel een miljard euro aan verschillende projecten. Dat is een mooie symbolische drempel. Onze stad smacht naar een kwaliteitssprong. Nu zijn we flink bezig op het gebied van zorg, onderwijs, woningbouw. Maar daarnaast wordt ook theater de Kring momenteel verbouwd. Nog even een jaar of tien volhouden, maar dan staan we er dan fantastisch voor.”
Van twee naar één
De bestuurder van het Bravis is blij met de locatie aan de A58. “Het ligt midden in ons verzorgingsgebied. Daarnaast is het goed bereikbaar. In combinatie met het landschapspark gaat dit een mooie plek worden.”
De ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosendaal functioneren nu nog zelfstandig. Na de fusie elf jaar geleden zijn er wel bepaalde zaken die alleen op de ene locatie kunnen en niet op de andere. “Wel zijn er nog zaken die op beide locaties plaatsvinden. Zo hebben bijvoorbeeld allebei de ziekenhuizen een IC en een OK. Om dit allemaal in de lucht te houden vergt nog wel wat”, legt Mante uit.
Ook zijn volgens Mante de ziekenhuizen verouderd. “Als je dan nu de mogelijkheid hebt om een nieuw, duurzaam ziekenhuis te realiseren met de eisen van nu, is het wel tof dat dit hier kan.”

Compacter
Het nieuwe ziekenhuis gaat volgens Mante ‘mooi en compact’ worden. Ondanks dat het fuseert en daarmee kleiner wordt, gaat de capaciteit betreft bedden niet achteruit. “Het wordt gewoon allemaal een stuk efficiënter ingedeeld.”
“Het zal gaan bestaan uit vier klaverbladen”, gaat hij verder. “Daar omheen gaat door de gemeente Roosendaal een mooi landschapspark worden aangelegd. Het gaat een mooie, groene omgeving worden.”
De grond is nu nog van de gemeente Roosendaal. “Zij gaan het bouwklaar maken en aan ons opleveren.” Op 1 oktober dit jaar hoopt Mante dat de bouw écht van start kan gaan. “We verwachten dat we eind van dit jaar de eerste palen in de grond kunnen zetten. De verwachting is dat eind 2029, begin 2030 het project af gaat zijn.
