Voorgenomen aankoop pand Curio leidt tot discussie over aankoopstrategie in Roosendaalse raad

Voorgenomen aankoop pand Curio leidt tot discussie over aankoopstrategie in Roosendaalse raad

Het pand van Curio aan de Hoogstraat in Roosendaal (foto: Google Streetview).

De gemeente Roosendaal heeft het plan om het pand van Curio aan de Hoogstraat 126 te kopen. Daar hangt een prijskaartje aan vast van 2,1 miljoen euro en is bedoeld om uiteindelijk woningbouw te kunnen realiseren in het gebied. Dat bedrag is nogal wat en verschillende fracties vragen donderdagavond aan wethouder Evelien van der Star hoe ze dat allemaal terug denkt te verdienen. Over hoe dat wordt berekend geeft zij een klip en klare uitleg en ook waarom er een bepaalde strategie in de aankoop wordt gevolgd.

Met de aankoop wil het college de regie in het gebied behouden. Hiervoor is wel een wijziging in de begroting nodig. Volgens Eric de Regt (Lijst de Regt) is er in het raadsvoorstel wel sprake van uiteindelijk een positief resultaat, maar zijn de risico’s over de aankoop niet goed onderbouwd. “Is er hier geen sprake van wishfull thinking?”, vraagt De Regt zich hardop af.

Lees ook: Gemeente Roosendaal wil pand Curio aan Hoogstraat kopen voor ontwikkeling woningbouw

De procedure en het plan

Dan stelt hij de gevolgde procedure ter discussie. De Regt vindt dat de raad vrij laat geïnformeerd is. “Er mag geen cultuur ontstaan dat de ambtenaren en het college gaat bepalen wat wij moeten doen”, zegt De Regt. Zijn vraag aan de wethouder is dan ook wanneer het eerste gesprek over de aankoop met Curio heeft plaats gevonden.

Frits Koopmans (Forum voor Democratie) wil weten wanneer een plan goed genoeg is om een aankoop te doen. De verloedering van het oude centrum tegengaan snapt hij helemaal, maar niet zonder concreet plan. “Er ontstaat een behoorlijke vastgoedportfolio. We moeten er voor waken dat we als gemeente geen pandjesbaas worden”, meent Koopmans.

Strategische aankoop voor de toekomst

“Met een strategische aankoop sorteer je voor op toekomst. Dan is er nog geen plan in aanmaak”, legt wethouder Van der Star uit. Verder geeft de wethouder aan dat het niet gewenst is om in een vroeg stadium bekend te maken dat de gemeente geïnteresseerd is in de aankoop van een pand. Dat is in verband met de marktwerking die daardoor ontstaat. Er kan bijvoorbeeld een ongewenste prijsstijging ontstaan als men bemerkt dat de gemeente geïnteresseerd is. “Het eerste gesprek met Curio heeft op 4 mei 2026 plaats gevonden”, laat Van der Star aan de raad weten.

Nu ben ik diffuus.

In een vroeg stadium informeren van de raad moet omwille daarvan in een geheime vergadering plaats vinden. De Regt geeft aan dat hij dit wel op prijs had gesteld. “Nu ben ik diffuus”, reageert Van Der Star. “Uw raad heeft zelf aangegeven geen geheime vergaderingen meer te willen voeren.”

Curio gunt Roosendaal het pand

Curio gunt het pand aan de gemeente. Ze willen het volgens Van der Star zelfs onder de marktwaarde aan Roosendaal verkopen. Ze krijgt bijval van Robert Breedveld (CDA). “Blij dat het college zo doorpakt. Ga zo door tegen verpaupering. Dit moet u zeker doen”, laat hij weten.

Als de raad nu nee zegt, gaat het niet door.

Uiteindelijk heeft de raad budgetrecht en zijn zij degene die een beslissing maken. “Als de raad nu nee zegt, gaat het niet door”, wijst Van der Star nog op het zeggenschap van raad. Curio geeft de gemeente volgens haar nog één maand de tijd. Daarna gaat de onderwijsinstelling verder kijken naar andere kopers.

Begrijpen van de procedure

“We hebben gisteren een bijeenkomst gehad met uitleg over dergelijke aankopen. Het was jammer dat er niet zoveel raadsleden bij aanwezig waren”, merkt Brigitte Hellemons van de Roosendaalse Lijst nog fijntjes op. Zij vindt dat ze daardoor de gevolgde procedure beter begrijpt en geeft de raad zo nog stof tot nadenken mee.