Wederom groene cijfers in Woensdrecht: positief saldo van 6,8 miljoen euro
Foto: ZuidWest Update
De gemeente Woensdrecht sluit wederom een jaar af met een positief saldo. Voor het jaar 2025 houdt ze namelijk ruim 6,8 miljoen euro over. Voorgaande jaren stond de gemeente er ook al goed voor. Ook de komende jaren blijven de cijfers groen, zo is de verwachting.
Wethouder Maikel van der Poel laat weten dat er wel een verhaal zit achter het grote overschot dat de gemeente verwacht over te houden. “Je zou kunnen denken dat we onze taken niet hebben uitgevoerd, maar dat is niet het geval. We hebben alles weten te realiseren”, zegt hij. Het is daarnaast het laatste jaar van het oude college.
Verschillende posten met overschot
Het overschot komt vanuit verschillende inkomsten. Het grootste deel komt uit het gemeentefonds. Dat is geld vanuit het Rijk dat een aantal keer per jaar uitgekeerd wordt naar gemeenten. “Het geld van december kan je meestal niet meer uitgeven en dus geeft dat een plus. Ook hadden we verwacht dat het minder zou zijn, maar het bleek meer te zijn”, licht de wethouder toe.
Daarnaast blijft er 2,2 miljoen euro over vanuit de opvang voor vluchtelingen. Daar zit de opvang in Putte bij en de Oekraïne opvang in de Volksabdij in Ossendrecht. Volgens de wethouder houdt de gemeente zoveel over, omdat ze veel in eigen beheer doet. “Dat geeft vrijheid op de manier van inrichten en geeft dus wellicht een positief saldo.” Toch benadrukt Van der Poel dat ze alles doen om een goede huisvesting te organiseren. “Daar doen we geen concessies in.”
Ook krijgt de gemeente nog dividend vanuit aandelen in de Zeeuwse Energie Houdstermaatschappij. Daar zit onder andere de kerncentrale in Borsele bij. Dat is zo’n zes ton. Tot slot zijn er nog een aantal andere opbrengsten vanuit rentes die nog eens vier ton opleveren.
Positief vooruitzicht
Hoewel het ravijnjaar vooruit geschoven lijkt, is dat ravijn voor Woensdrecht een stuk minder diep. Dat zou in 2028 zijn. Toch laten de cijfers in Woensdrecht een positief resultaat zien met bijna 750 duizend euro in de plus. “Dat is positief voor hoe wij de begroting inrichten en dat het ook voor de komende jaren passend is.” Een deel van het overschot wil de wethouder teruggeven aan de inwoners. Bijvoorbeeld via het verenigingsleven.
Wel zijn de positieve cijfers vooral incidenteel geld. Maar de positieve resultaten bieden perspectief voor de nieuwe bestuursperiode. “Zo kunnen we de komende jaren de ambities uit het akkoord verder uitwerken. We willen best wat dingen anders gaan doen en dat kan meer kosten. Wat we hebben opgebouwd kunnen we nu inzetten.”