AutoMaatje geeft Luus (73) zelfstandigheid terug: ‘Het is veel meer dan een ritje’
De vervoersdienst AutoMaatje in de gemeente Zundert blijkt een schot in de roos. Steeds meer inwoners die minder mobiel zijn, maken gebruik van de ritjes die lokale vrijwilligers aanbieden. Dat zegt coördinator Jessica Nouws. “Het is veel meer dan alleen het vervoeren van A naar B. Het is echt maatjeswerk.”
AutoMaatje is een landelijk initiatief van de ANWB waarbij vrijwilligers dorpsgenoten vervoeren naar allerlei bestemmingen: de kapper, het ziekenhuis, een poli-afspraak of een andere noodzakelijke locatie. “Het wordt uitgevoerd door vrijwilligers en dorpsgenoten”, legt Nouws uit. Nouws coördineert AutoMaatje in Zundert en is daarnaast onder meer actief als sociaal werker bij Surplus. In de regio Zundert staan inmiddels ruim 500 mensen ingeschreven. “Daarvan hebben er zo’n 350 al gebruikgemaakt van de vervoersdienst”, zegt ze over de afgelopen vijf jaar.
Maatjeswerk
Nouws ziet de populariteit van de dienst snel stijgen. “Afgelopen jaar hadden we om en nabij 1900 ritten op dit tijdstip en nu zitten we op 2800”, zegt Nouws. Volgens haar komt die groei vooral door de persoonlijke aanpak. “Vrijwilligers bieden één-op-één begeleiding. Ze gaan soms mee naar binnen, zetten iemand af op de poli en wachten tot men klaar is. Dat maatjeswerk maakt het verschil.”
Vrijwilliger
Jos Bakker (68) is een van de 44 chauffeurs die zich inzet voor het project. Hij rijdt met veel plezier. “Toen ik werkte dacht ik altijd dat ik in mijn pensioentijd op de buurtbus ging rijden. Maar dat zit zo in zo’n strak schema”, vertelt hij. Toen hij AutoMaatje leerde kennen, ging het snel. “Ik heb een gesprek aangevraagd bij Jessica. Het was heel leuk, we waren allebei enthousiast. Ik heb mijn VOG ingeleverd en gaan.”
Jos rijdt gemiddeld drie keer per week. Soms slechts tien minuten. Maar dat maakt hem niets uit. “Je ziet dat de mensen zo blij zijn. Dat is onbetaalbaar. Het plezier dat je mensen geeft om een stukje maatwerk te leveren, is een groot gebaar voor veel mensen.”
Ik wil graag zelfstandig blijven
Gebruiker Luus Jacobs (73) is sinds het overlijden van haar man afhankelijk van anderen voor vervoer. “Mijn man stond altijd klaar, maar die is in februari overleden. Sindsdien ben ik met AutoMaatje gegaan”, vertelt ze. “Mijn dochters kunnen ook rijden, maar altijd mijn kinderen lastigvallen doe ik niet graag. Ik wil zelfstandig blijven, en hier staan ze altijd voor me klaar. Dat is wel een pluspunt.”
Dinsdagochtend ging Jacobs met Jos Bakker op pad. “Ik moest steunzolen afgeven op de eerste etage van het gezondheidscentrum. Als ze klaar zijn, maak ik weer gebruik van AutoMaatje. Voor mij is het een heel mooie oplossing. Het is eigenlijk gewoon een opluchting.” Ze maakt ook van de gelegenheid gebruik om contant geld op te nemen bij de nieuwe pinautomaat in Zundert.
Volgens Nouws is de dienst essentieel voor veel mensen zoals Luus Jacobs. “Niet iedereen is zelfvoorzienend in vervoer. Mensen hoeven hun familie niet meer lastig te vallen. Het ontlast mantelzorgers en geeft deelnemers vrijheid, zelfstandigheid en eigen regie terug.”
Meerwaarde
Ook de gemeente ziet de meerwaarde en investeert inmiddels extra geld in het project. Er komt 10.000 euro extra voor de periode van 2026 tot 2029. Nouws: “Ik denk dat ze zien hoe fantastisch dit project is en dat er meer inzet nodig is. De cijfers laten zien hoe belangrijk het is.” Met een snel vergrijzende gemeente verwacht Nouws dat het aantal ritten alleen maar zal toenemen. “Ik hoop dat dit project nog jaren door mag blijven gaan. Ik haal hier echt voldoening uit. Het is mooi werk om mensen op deze manier op weg te kunnen helpen”, zegt ze terwijl Luus Jacobs weer wordt thuisgebracht door Jos Bakker.
Lees ook: Zundert kan weer pinnen: nieuwe pinautomaat feestelijk in gebruik genomen Lees ook: Woensdrecht stimuleert gebruik elektrische deelauto’s: inschrijving begonnen