Etten-Leur

Etten-Leur gaat ‘Lijndaanse’ en hoopt inwoners in eigen gemeente te houden tijdens carnaval

Stijn Nooijens Stijn Nooijens

‘Lijndaanse’. Dat is de nieuwe recordpoging van Etten-Leur die plaats zal vinden op het befaamde maandagmiddag spektakel (MaMi). Onder andere met deze recordpoging hopen de carnavalsstichtingen de inwoners dit jaar in eigen gemeente te houden.

“We gaan dit jaar grachten om Etten-Leur graven”, grapt Prins Thomas II van ’t Stijlorenrijk. “Nee, dat is maar gekheid, maar we willen ons wel inzetten voor dat de mensen dit jaar in eigen dorp carnaval blijven vieren.”

In een officieel persbericht laten de carnavalsstichtingen van zowel ’t Stijlorenrijk als het Ut Zwaajgat weten dat ze een alaafsluiting van alle toegangswegen willen. Op deze manier willen de carnavalsclubs in Etten en Leur carnavalsvierders in eigen dorp houden. Feestforenzen die verkleed de gemeente uitgaan, zullen worden beschoten met een confettikanon.

Het plan van de carnavalsstichtingen
Het plan van de carnavalsstichtingen. (illustratie: Stijlorenrijk/Zwaajgat).

Bastiaan Annink, bestuurslid Stichting MaMi Etten-Leur, reageert op het ludieke persbericht. “We zien veel inwoners van onze gemeente naar Breda trekken. Daar is het enorm druk. Bij ons is genoeg ruimte en betaal je voor een consumptie nog een normale prijs.” Daarnaast is Annink van mening dat je carnaval het beste in je eigen gemeente of dorp kunt vieren. “Daar ken je iedereen en is de gezelligheid.”

Burgemeester Marina Starmans-Gelijns hoopt op haar beurt op veel gezelligheid tijdens de aankomende carnaval. De ludieke prinsengracht ziet de burgemeester wel zitten. “Ik stel voor dat we wél vergunningen uitgeven voor als ze van buiten Etten-Leur hier willen komen, maar iedereen is hier meer dan welkom”, zegt de burgemeester met een knipoog.

Daarnaast benadrukt de burgemeester dat het echt wel leeft in Etten-Leur. Volgens haar gebeurt er ontzettend veel. “Kijk bijvoorbeeld eens naar de zomeravonden. Etten-Leur bruist, ook tijdens carnaval.”

40e recordpoging

Aankomende carnaval zal er voor de veertigste keer een recordpoging worden gedaan. “Lijndansen stond al langer op ons lijstje”, vertelt Annink. Hoe de organisatie iedere keer een recordpoging weet te bedenken, kan Annink niet meteen uitleggen. “Zoiets ontstaat gewoon. Meestal komen de ideeën los tijdens onze befaamde terrasvergaderingen.”

mma Annink leert de aanwezige feestvieders het dansje voor het MaMi Spektakel.
Emma Annink leert de aanwezige feestvieders het dansje voor het MaMi Spektakel. (foto: ZuidWest Update).

Als de leden van het protocol en de andere aanwezigen voor het eerst gaan oefenen, onder leiding van Emma Annink, gaat dit nog niet helemaal zoals het moet. “Ik denk dat we nog iets moeten doen aan onze conditie”, grapt Prins Thomas II.

Lees ook: Duizenden bellen gaan de lucht in tijdens traditioneel MaMi Spektakel

Genoeg te doen

De oproep is dus om aankomende carnaval in eigen gemeente te blijven. “We hebben de kinderoptocht, de grote optocht, muziekbingo’s en de carnavalsmis op zondag”, vertelt de prins. Daarnaast zijn uiteraard ook alle cafés geopend en keert ook het buitenpodium terug.

Ook op het Van Bergenplein is het weer feest, waar opnieuw de feesttent van Leut op ut plein terugkeert. Daarnaast organiseert het Turfschip ook nieuwe activiteiten. Zo komt er voor de jeugd het Stuiterbal en is op maandag ‘Zotte Maandag’ met onder andere Lamme Frans en de Alpenzusjes.

mosterd na de maaltijd carnaval
Carnavalsduo Mosterd na de Maaltijd op het buitenpodium op de markt in Etten. (foto: Stijn Nooijens).