Negentiende-eeuwse pot te ‘vondeling’ gelegd bij Stadsarcheologie Steenbergen: ‘Dader nog onbekend’
In Steenbergen is een bijzondere ‘vondeling’ gevonden, namelijk een negentiende-eeuwse pot. Chris Duijvestijn trof de pot in scherven aan voor de deur van Stichting Stadsarcheologie Steenbergen. Nu de pot gerestaureerd is, blijft de grote vraag: wie heeft het voorwerp achtergelaten?
De fanatieke amateurarcheoloog was op het moment van de vondst bij de stichting, omdat er nog een klusje op hem stond te wachten. Maar tot zijn grote verbazing lag er plastic zak voor de deur. “Ik dacht: wat is dat nou weer, wilde iemand zijn vuil kwijt ofzo? Dus ik kijk in die zak en er blijkt een oude aardewerken pot met wat scherven in te zitten.”
Chris vermoedt dat iemand de pot voor restauratie wilde afgeven, maar dat er niemand aanwezig was. De stichting krijgt namelijk vaker objecten aangeboden, omdat mensen ze hebben gevonden of ze nog in huis hebben gehad. Daar is de Stadsarcheologie blij mee, want het behouden en tentoonstellen van de Steenbergse geschiedenis is het doel van de archeologen.
Scherven plakken
Nadat Chris en zijn mede-archeologen de pot hadden ontdekt, zijn ze begonnen aan het restaureren van de pot. Chris vergelijkt het restaureren van een pot met het maken van een puzzel. “Het is passen en meten zodat het goed in elkaar past zonder dat er scherven uitvallen of dat het ongelijk zit. Wanneer het allemaal in elkaar zit, doen we er lijm tussen of een plakbandje erover. Stel dat er nog wat stukjes ontbreken, dan vullen we dat in met gips”, legt een enthousiaste Chris uit.
De stichting doet meer dan alleen restauratiewerk. Ze kijken ook wat de herkomst is van de objecten. Chris vertelt hoe ze dat doen. “Door de jaren heen leer je sowieso het een en ander over objecten, maar er wordt ook veel gedocumenteerd. We hebben boeken waar we in terug kunnen kijken, maar kijk bijvoorbeeld naar een schilderij. Je weet in welke tijd de schilder leefde, dus als zo’n voorwerp dan op tafel staat weet je dat ze dat in die tijd ook al hadden.”
De grote vraag
Alhoewel de archeologen veel over de pot te weten kunnen komen, blijft er toch één vraag over waar ze het antwoord niet op konden vinden. “De dader is nog niet bekend”, lacht Chris. “Ik heb de pot een vondeling genoemd en we willen weten waar die vandaan komt.” Ze hebben vooral interesse in de vorige eigenaar van de pot, omdat de archeologen niet precies kunnen plaatsen waar de pot nou voor werd gebruikt.
Chris heeft dus een oproep aan de voormalig eigenaar. “Beste eigenaar, we willen graag weten waar de pot vandaan komt. Misschien weet je wel waar hij voor gebruikt werd en waarom hij kapot is. En het lijkt ons sowieso leuk om kennis te maken met degene die hem heeft weggelegd.”