Niet voor pechhulp, maar voor een betere cao: ANWB staat twee uur lang stil

Dertien ANWB-voertuigen stonden donderdagmiddag bij het OK-tankstation in Zegge. De medewerkers deden mee aan de landelijke staking voor een betere cao. Ze zijn onder meer ontevreden over het loonbod en willen betere afspraken over werkdruk, roosters en de balans tussen werk en privé.

In de middagzon staan een kleine twintig werknemers van de ANWB te staken. “We hebben geen koffie, maar wel koeken”, lachen ze. De reden waarom ze er staan is minder vrolijk. “We staan hier voor een betere cao. We zien graag een beter salaris en gezondere roosters”, vertelt Marcel Spiegelenberg, FNV-kaderlid en werknemer bij wegenwacht team Breda.

Voor de tweede keer in twee weken tijd legt de wegenwacht het werk stil. “Het is bij veel collega’s tegen hun natuur in dat ze hier nu langs de weg staan om te staken, in plaats van dat we nu mensen helpen. We zijn allemaal hulpverleners, dus dit doet wel pijn”, meent Spiegelenberg.

Meer loon voor werk

De medewerkers van de ANWB zijn het niet eens over de huidige gang van zaken. “De ANWB verdient heel veel geld. Wij vinden dat de medewerkers hier ook van mogen mee profiteren.”

Daarnaast worden de roosters als niet prettig ervaren. “We werken vaak zeven dagen aan één stuk. Daar komt nog eens bij dat we ook met wisselende diensten werken, waaronder avond en nacht. Dat is erg pittig. We willen graag een fijnere werk-privébalans.” De werknemers zien liever een 36-urige werkweek, waardoor ze niet zeven dagen aan een stuk ingezet kunnen worden.

De ANWB heeft een loonstijging van vijf procent over een periode van achttien maanden voorgesteld. Omgerekend komt dat volgens de vakbonden neer op 3,33 procent per jaar. De bonden vinden dit te weinig en willen een hoger loonaanbod.

Een hele rits aan pechhulp auto's stond stil bij het OK tankstation bij Zegge.
Een hele rits aan pechhulp auto’s stond stil bij het OK tankstation bij Zegge (foto: ZuidWest Update).

Hoge werkdruk & meer acties

Het is voor de medewerkers van de ANWB hollen en stilstaan. “Als we klaar zijn bij de ene klant, gaan we gelijk weer door naar de volgende. Daarnaast staan we vaak op gevaarlijke plekken langs de weg in alle soorten weersomstandigheden.” Het FNV-kaderlid vindt dat het loon niet in verhouding met het werk staat. “Absoluut niet nee.”

Op donderdag 1 oktober werd het werk al één uur neergelegd. Een week later werd dit verlengd tot twee uur. “We hopen dat de ANWB na vandaag inziet dat ze met een beter cao-bod moeten komen, waardoor we dan weer onze werkzaamheden kunnen hervatten en fatsoenlijk beloond worden.”

Als de ANWB haar werknemers niet tegemoet komt, verwacht Spiegelenberg opnieuw acties. “Er staan vooralsnog geen nieuwe acties op de planning. Maar als er geen beweging komt, gaan we mogelijk weer langer staken volgende week”, besluit Spiegelenberg.

Twee uur legde de ANWB donderdagmiddag de werkzaamheden neer.
Twee uur legde de ANWB donderdagmiddag de werkzaamheden neer (foto: ZuidWest Update).