Opnieuw zorgen algen voor stankoverlast in Roosendaalse Vliet

Opnieuw zorgt blauwalg in de Roosendaalse Vliet en het Zwaaigat voor stank en groen water (foto: Joey van Gils).

Anouk Houweling Anouk Houweling

In de Roosendaalse Vliet en het Zwaaigat in Roosendaal is er opnieuw overlast door blauwalg en groene algen. In 2025 zorgden algen ook al voor een sterke geur en groen water. Toen gaf de gemeente aan dat er onderzoek gedaan zou gaan worden. Toch is de overlast dit jaar weer terug.

Hoewel het onderzoek in gang is gezet, is er nog geen permanente oplossing voor de algenoverlast. Daarom stelt de VLP raadsvragen aan het college. Volgens de partij is er “sprake van een zeer sterke en onaangename stank”. Die beïnvloedt volgens de VLP de omgeving, omdat de geur al vanaf ruime afstand geroken wordt.

Daarnaast is een fijne leefomgeving van belang nu er in Stadsoevers gewerkt wordt aan woningen. “Huidige en toekomstige bewoners mogen niet langdurig worden geconfronteerd met ernstige stankoverlast en problemen met de waterkwaliteit”, schrijft de partij. Daarom vraagt raadslid Femke Peters zich af of er dit jaar al meldingen gedaan zijn van de overlast.

Recreatiegebied

Daarnaast passen de algen niet bij de toeristische en recreatieve ambities die er voor Stadsoevers zijn. De partij vreest dat toekomstige recreatiebedrijven regelmatig te maken krijgen met de algenoverlast en de bijbehorende stank. Zo ook Sloepverhuur Roosendaal van Joey van Gils.

Vooral in de haven hoopt het zich op als vergaarbak voor blauwalg.

Hij ondervindt opnieuw problemen door de algen. “De aanhoudende droogte en extreme warmte speelt de blauwalg in de hand. Vooral in de haven hoopt het zich op en is het één grote vergaarbak van alle blauwalg”, zegt hij. In de afgelopen maanden begon de blauwalg weer te groeien. Met de warmte is het de afgelopen weken heel snel gegaan, geeft Van Gils aan.

Lees ook: Stank en gifgroene kleur: Roosendaalsche Vliet vol met blauwalg

Ook in de Vliet zit veel blauwalg, ziet hij. “Die wordt gelukkig vaak genoeg ‘kapot’ gevaren om het enigszins in de kiem te smoren.” Toch hebben zijn klanten er wel last van. “Onze gasten staan met dichtgeknepen neuzen te wachten op een sloep, beginnen en eindigen hun tocht in de ‘stank’ en dat is absoluut geen visitekaartje voor ons.”

Onze gasten staan met dichtgeknepen neus te wachten op een sloep.

Daarnaast hebben de sloepen ook meer onderhoud nodig. De koelkanalen in de motoren raken namelijk verstopt. Maar ook worden de sloepen er erg vies van volgens Van Gils. “Als laatste heb je dan ons personeel, die langdurig in die stank staan te werken wat resulteert in lichamelijke klachten zoals bijvoorbeeld hoofdpijn.” Hoewel het buiten zijn macht ligt, wordt zijn bedrijf er wel op aangesproken.

Onderzoek

In 2025 gaf de gemeente aan dat ze onderzoek ging doen naar de oorzaak van de algen in de Roosendaalse Vliet en het Zwaaigat. Maar daar is nog niks over teruggekoppeld naar de raad. Daarom vraagt de VLP zich af hoe het onderzoek ervoor staat. Ook Van Gils heeft nog niks vernomen over mogelijke maatregelen. Via sociale media zag hij dat de algen afgezogen worden. “Ik vraag mij dan af waar.”

De vorige keer heeft de gemeente kleine maatregelen genomen om de overlast te beperken, door bijvoorbeeld ophopingen van algen weg te halen. Ook hielp de sloepverhuur met de schroef van een sloep om het water in beweging te krijgen. Uiteindelijk werd de overlast pas minder toen de wind draaide, liet de gemeente toen weten.

Oplossingen

Volgens Van Gils moet er wel iets gebeuren en daar wil hij graag bij meedenken. De algenoverlast gaat namelijk ten koste van de beleving van bewoners en bezoekers. “Alle boten die er liggen betalen liggeld. Dan vind ik dat wij wel meer mogen verwachten van de kwaliteit van de locatie”, aldus Van Gils.

Alle boten betalen liggeld, dan mogen wij meer verwachten van de kwaliteit.

De VLP is benieuwd of de gemeente openstaat voor een samenwerking met de betrokken partijen. Zo kan er samen gekeken worden wat er nodig is om de overlast van algen zoveel mogelijk te beperken of helemaal op te lossen.