Samenwerking nieuwe coalitie Moerdijk verloopt soepel: ‘Maakt het raadswerk leuker’

In augustus 2024 tekenden de fractievoorzitters het nieuwe bestuursakkoord. De vier fractievoorzitters, v.l.n.r.: Nico van Drimmelen (CDA Moerdijk), Hadewych den Ridder (Moerdijk Lokaal), Peter Stehouwer (BBM/BBB Bondgenoot) en Erik van der Linden (VVD Moerdijk)
De nieuwe coalitie van de gemeente Moerdijk ‘En door’ bestaat dinsdag tweehonderd dagen. De partijen CDA, BBM/BBB, VVD en Moerdijk Lokaal zijn erg tevreden over de afgelopen tijd. “Het vertrouwen moet weer hersteld worden.”
Het was augustus 2024 dat de nieuwe coalitie het vernieuwde bestuursakkoord ondertekende. Daarbij ging wethouder Bennie Blom (voorheen van Onafhankelijk Moerdijk) verder als onafhankelijk wethouder. De in 2024 gepensioneerde Eef Schoneveld kwam terug om als wethouder aan de slag te gaan in de nieuwe coalitie. Ook hij is partijloos.
De coalitie kijkt met een tevreden gevoel terug op de afgelopen periode van samenwerken. “De partijen weten elkaar beter te vinden om tot compromissen te komen”, zegt Martijn Willegers raadslid voor Moerdijk Lokaal. “Je hebt het idee dat je iets voor mensen kan betekenen en dat is belangrijk. Dat maakt het raadswerk voor mij persoonlijk ook leuker.”
Sneltreinvaart
In de aflopen tweehonderd dagen dat CDA, BBM/BBB, VVD en Moerdijk Lokaal nu samenwerken zijn er al zeven voorstellen door de gemeenteraad aangepast. De vorige coalitie heeft ter vergelijking in drie jaar tijd dertien voorstellen door de raad gekregen.
Willegers denkt dat het mede te maken heeft met de veel verschillende meningen binnen Onafhankelijk Moerdijk. “Ze moesten flink hun best doen om de fractie op één lijn te krijgen en waren niet erg flexibel”, zegt hij.
Iedereen betrekken
Dat het nu zoveel soepeler gaat heeft ook te maken met het feit dat de oppositie meer betrokken wordt bij voorstellen. “We zijn nu niet meer alleen op zoek naar een meerderheid, maar naar zoveel mogelijk steun vanuit de oppositie”, zegt Willegers.
Als voorbeeld noemt hij een voorstel over onderwijsachterstanden. “Daar hadden we al een meerderheid voor, maar toch deden we een stapje extra om de PvdA ook aan boord te krijgen.” Dat is volgens hem het hoofdzakelijke verschil met voorheen. De oppositie wordt meer betrokken bij voorstellen om een zo groot mogelijke steun te vinden in de raad. “Al zal dat niet altijd lukken, want soms blijf je op inhoud verschil houden”, vertelt Willegers.
Toekomst
Met de verkiezingen van volgend jaar in het vooruitzicht gaan partijen zich toch meer profileren om de stem van de kiezer te winnen. “Dat gaat wel een rol spelen, maar wij gaan nog hard ons best doen om iedereen aan tafel te krijgen voor zoveel mogelijk gedragen voorstellen”, zegt Willegers.
Als het aan hem ligt gaat deze samenwerking ook door na de verkiezingen. “Het gaat zo goed, dus waarom niet.” Mocht de coalitie na de verkiezingen niet hetzelfde zijn, is de vorm van werken het belangrijkst. Dus met meer contact tussen coalitie en oppositie. “Er is nogal wat gebeurd waardoor het vertrouwen in het lokale bestuur is geschaad, dus dat moeten we weer herstellen”, aldus Willegers.
Lees ook: Nieuwe coalitie Moerdijk presenteert bestuursakkoord: ‘We gaan door’ Lees ook: Onafhankelijk Moerdijk zegt vertrouwen in coalitie op, college komt met reactie