Nieuw-Vossemeer

Sluiting supermarkt treft dorp: ‘Nu kijken wat we zelf kunnen doen’

Supermarkt Spar Nieuw-Vossemeer

De Spar in Nieuw-Vossemeer sloot op 1 september zijn deuren (afbeelding: Google Maps).

Tomlin Smits Tomlin Smits

Nu de Spar in Nieuw-Vossemeer sinds 1 september officieel gesloten is, is de dorpsraad op zoek naar oplossingen. Het verdwijnen van een supermarkt in het dorp zou namelijk de leefbaarheid in gevaar brengen. Daarom heeft de dorpsraad een speciale werkgroep opgericht.

De sluiting van de enige winkel in het dorp is een enorme klap voor Nieuw-Vossemeer, vertelt Annelies van Loenhout. “Veel inwoners zijn afhankelijk van die winkel voor hun boodschappen. Als de enige winkel in het dorp verdwijnt, is dat een bedreiging voor de leefbaarheid van Nieuw-Vossemeer.” De voorzieningen in een dorp zijn namelijk van groot belang. “Als al die voorzieningen wegvallen, hebben mensen hier haast niks meer te zoeken”, stelt Van Loenhout.

Speciale werkgroep

De dorpsraad heeft daarom een speciale werkgroep opgericht: de Werkgroep Dorpswinkel Nieuw-Vossemeer. Van Loenhout is zelf lid van zowel de dorpsraad als de werkgroep en legt uit waarom de werkgroep in het leven is geroepen. “We wisten al langer dat de supermarkt ging sluiten en besloten ons daarom in een aparte werkgroep te verenigen. Met de werkgroep kijken we wat voor vormen van supermarkten er zijn en wat inwoners zouden willen.” Om die informatie op te halen, ontvingen de bewoners van Nieuw-Vossemeer onlangs een enquête van de werkgroep.

In de enquête konden de inwoners laten weten welke supermarktvorm zij wenselijk vinden. “We vroegen bijvoorbeeld of ze een volwaardige supermarkt of een dorpswinkel willen. Daarnaast wilden we ook bijvoorbeeld weten of inwoners bereid zijn om een donatie te doen voor een buurtsuper”, vertelt Van Loenhout. De uitslagen van de enquête zijn inmiddels binnen bij de werkgroep. “We gaan ze analyseren en kijken wat er precies uitkomt. Ondertussen hebben we niet stil gezeten, maar hebben we onder andere naar alternatieve locaties gezocht. Zo hebben we straks in kaart wat voor mogelijke opties er allemaal zijn”, aldus Van Loenhout.

Buurtsuper als mogelijke oplossing

Een van die opties zou een buurtsuper kunnen zijn zoals het dorp Heerle die kent. De werkgroep heeft daarom ook al gesprekken gevoerd met iemand van de Heerlese supermarkt om inspiratie op te doen. “Dat is wel een voorbeeld van een buurtsuper die voor en door het dorp is. Alleen moet je daar wel de vrijwilligers voor hebben”, stelt Van Loenhout. Het probleem zit hem daarbij niet in de opstartfase, maar voor de langere termijn. “Het is dan wel belangrijk dat het niet voor een korte termijn is, maar dat de supermarkt dan ook behouden kan blijven.”

De werkgroep hoopt op korte termijn de vervolgstappen te kunnen delen. “Ook het contact met de gemeente over de supermarkt in gelukkig goed, waarbij zij regelmatig bij onze overleggen aansluiten. De werkgroep bestaat ook uit mensen met allerlei verschillende achtergronden, waardoor we een goed beeld kunnen vormen”, legt Van Loenhout uit. Dat het onderwerp in het dorp leeft, is in ieder geval een ding dat zeker is. “Op onze website delen wij daarom ook het laatste nieuws over de ontwikkelingen, zodat mensen het kunnen blijven volgen”, sluit ze af.

Lees ook: Zorgen over leefbaarheid na dreigende sluiting Spar Nieuw-Vossemeer