Verdronken stad-project blijkt maar deels uitvoerbaar: ‘Gemeenschapsgeld weggegooid’

Verdronken stad-project blijkt maar deels uitvoerbaar: ‘Gemeenschapsgeld weggegooid’

Het geel gearceerde gebied in het water zou zichtbaar moeten worden (foto: Omroep Zeeland).

Han Verbeem Han Verbeem

Waar het project ‘Verdronken Stad Reimerswaal’ enkele jaren geleden nog werd gepresenteerd als één van de blikvangers van een groots Europees erfgoedproject, is van die ambitie weinig over. Een groot deel van de plannen blijkt niet uitvoerbaar vanwege de beschermde natuur. Dat had de gemeente Tholen al vooraf al kunnen weten, zegt PRO Tholen-raadslid Jan Heshof tegenover Omroep Zeeland. Heshof noemt de 750 duizend euro die zijn uitgegeven “weggegooid gemeenschapsgeld”, nu de plannen worden aangepast.

In december 2023 ontvingen de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Tholen samen een Europese subsidie van in totaal 1,5 miljoen euro voor het project ‘Beleefbare Schelde’. Destijds werd aangekondigd dat de Verdronken Stad Reimerswaal “weer zichtbaar en beleefbaar” zou worden gemaakt, met onder meer beleefpunten langs de Oesterdam. Ook het Markiezenhof in Bergen op Zoom zou een belangrijke onthaalfunctie krijgen voor bezoekers van het gebied.

Getijdebakken

Daarbij lagen ambitieuze plannen op tafel voor de funderingen van de verdronken stad Reimerswaal, zo meldde ZuidWest Update bij bekendmaking van de plannen. Er werd gedacht aan getijdebakken waarin de contouren van de oude stad zichtbaar zouden worden, een bezoekerscentrum, aanlegsteigers, recreatieve voorzieningen en andere elementen die de geschiedenis van de verdwenen handelsstad tot leven moesten brengen. De funderingen van Reimerswaal, niet te verwarren met de gelijknamige gemeente, liggen bij de Oesterdam ter hoogte van de Bergse Diepsluis.

Als je weet dat de natuurwetgeving zo’n groot obstakel vormt, moet je de verwachtingen niet hoog houden.

Inmiddels is duidelijk dat een groot deel van die plannen niet doorgaat, omdat de Natura 2000-regels van de kwetsbare natuur de ontwikkelingen in de weg staan. Voor Jan Heshof is dat moeilijk te verteren, bovendien zou dat óók in 2023 al bekend zijn geweest. “Ik denk dat men elkaar eerder diep in de ogen had moeten kijken. Gaan we nu wel of niet door? Het geld is nu gewoon in het water gevallen. Dat is echt jammer”, zegt het PRO Tholen-raadslid.

Conclusie trekken

Volgens Heshof had de gemeente veel eerder de conclusie kunnen trekken dat de oorspronkelijke plannen niet haalbaar zijn. “Als je weet dat de natuurwetgeving zo’n groot obstakel vormt, moet je de verwachtingen niet jarenlang hoog houden.” Voor het project is ongeveer 750 duizend euro uitgegeven aan voorbereiding en planontwikkeling. Heshof noemt dat “pijnlijk.”

‘Niet mislukt, maar aangepast’

De gemeente Tholen spreekt de kritiek tegen. Volgens het college is het project niet mislukt, maar aangepast aan de ecologische randvoorwaarden. Zo zijn inmiddels een informatiepunt bij de Oesterdam en een tentoonstelling over Reimerswaal gerealiseerd. Ook de aanleg van getijdebakken en picknickvoorzieningen staat nog gepland voor 2027.

Voor Heshof verandert dat echter weinig aan de uitkomst. “De grootste plannen voor de Verdronken Stad verdwijnen uiteindelijk daar waar het allemaal begon: in het water.”

Informatiepunt verdronken dorpen (foto: Omroep Zeeland)