De andere kant van de Moerdijkse raadszaal was even wennen voor Arno Fens: ‘Maar ik vind het supergaaf’

De andere kant van de Moerdijkse raadszaal was even wennen voor Arno Fens: ‘Maar ik vind het supergaaf’

Wethouder bij de gemeente Moerdijk Arno Fens (foto: ZuidWest Update).

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Moerdijk is na de zomerperiode weer druk aan het werk. De vier wethouders hebben inmiddels een bekend gezicht binnen de gemeente. ZuidWest Update ging bij ze langs om hen naast hun werk beter te leren kennen. Vandaag een bekend gezicht uit de raad en nu als wethouder, Arno Fens. Hij vertelt over zijn tijd als raadslid, hobby’s en uitdagingen in zijn nieuwe rol.

Voordat we beginnen, een fijne zomer gehad?

“Ja, ik ben eerst bij de Nijmeegse Vierdaagse geweest. Daar heb ik als reservist voor de vijftiende keer ondersteuning verleend op het militaire kamp Heumensoord. Daarna heb ik van een korte vakantie in Zuid-Frankrijk genoten.”

Inmiddels zitten de eerste paar maanden als wethouder erop, bevalt het?

“Ik heb wel even moeten wennen, omdat ik vier jaar raadslid ben geweest en dan zit je toch in een andere rol en met een andere verantwoordelijkheid. Je hebt met een andere dynamiek en processen te maken. Waar ik heel erg aan heb moeten wennen, is dat ik jarenlang langs de lijn heb gezeten en nu zit ik in het bestuur.

Maar het bevalt me wel, ik vind het supergaaf om te doen. Ik heb honderdduizend ideeën, dus die probeer ik bij de bestuursoverleggen ook aan te dragen. En omdat ik bij financiën zit, heb ik altijd de wethouders wel aan de tafel. Het is veel samenwerken.”

Hoe was je eerste commissievergadering als wethouder?

“Ook dat is wennen, want je zit aan de andere kant. Maar ik werd goed ondersteund door de collega’s van financiën, dus dat ging hartstikke goed. Zij kennen de historie en ik zit regelmatig met ze om tafel. Daar leer ik veel van.”

Waar ligt eigenlijk jouw achtergrond?

“Ik ben ooit bij de Koninklijke Marine begonnen, daarna heb ik in het bedrijfsleven gewerkt en in 2018 ben ik weer bij Defensie terechtgekomen. Vanuit mijn reservistenrol kreeg ik daar een vaste baan.

Daarnaast heb ik altijd in deze regio gewoond. Mijn ouders wonen nog steeds in Langeweg. Zelf heb ik in Oudemolen gewoond en nu woon ik al ruim twaalf jaar in Standdaarbuiten. Omdat ik bij de marine zat, ben ik ook veel weg geweest.”

Hoe ben je de politiek ingerold? Was het iets dat je graag wilde?

“In 2021 heb ik me aangesloten bij Onafhankelijk Moerdijk. Toen de verkiezingen eraan kwamen, vroegen ze of ik op de kieslijst wilde. Maar ik hoefde niet op een verkiesbare plek. We hadden acht zetels en leverde twee wethouders, dus schoof alles op en zat ik in de raad.”

Was het wethouderschap dan een ambitie?

“Dat had ik niet gepland. Maar de fractie wilde dat ik naar voren werd geschoven als wethouder. Daar moest ik wel even over nadenken, want het heeft nogal impact. Maar omdat ik maatschappelijke betrokkenheid belangrijk vind, heb ik het gedaan. Het leven bestaat uit uitdagingen, tegen de één zeg je ‘ja’ en tegen de ander ‘doe maar niet’.”

Wat zit er in jouw portefeuille en waar zie jij uitdagingen of kansen?

“Financiën en een aantal sociale dingen waaronder werk en inkomen, dienstverlening, ICT en automatisering, archief, bewonersparticipatie en inclusie. Financiën is natuurlijk de belangrijkste, maar het heeft allemaal met elkaar te maken. Ik vind het superinteressant om daar met ambtenaren over te spreken.

Ook afdelingen of teams zoals het klantcontactcentrum. De collega’s die beneden aan de balie zitten, zijn voor inwoners het eerste contact met de gemeente. Dat moet gewoon feilloos lopen.”

Wat is het verschil tussen je werk als raadslid en nu als wethouder?

“In de raad heb je een controlerende en kaderstellende taak, dus hoef je niet alle details te kennen. Als bestuur moet je alles weten en sta je aan het stuur van het schip. Dat is wel anders.”

Vorig jaar stemde OM als enige partij tegen in het dossier Powerport, nu ben je onderdeel van de coalitie. Is dat lastig?

“Nee op zich niet. We leven in een democratie en die heeft anders bepaald. Maar als partij staan we er nog hetzelfde in. De ambtelijke organisatie heeft, toen ik er een paar dagen zat, het college geadviseerd mij als tweede wethouder deel te laten nemen aan het Bestuurlijk Overleg. Mede door mijn achtergrond, mede door de insteek zoals wij die hebben gekozen.

Ik vind het wel handig, want ik heb een andere visie op het geheel en ik probeer wel mijn invloed te laten gelden zover van toepassing.”

Naast je werk als wethouder, hoe besteed jij je vrije tijd?

“Als ik de tijd heb, ga ik aan mijn landrover sleutelen. Maar daar gaat stiekem te weinig tijd naartoe, want ik moet er nog een hoop aan doen. Volgend jaar wil ik er mee naar Schotland toe, daar hoort hij thuis hé.

En ik vind heerlijk om een hapje te gaan eten en even te ontspannen. Daar kom ik niet veel aan toe, want ik ben best veel bezig met mijn werk. Anders heb je altijd thuis nog dingen te doen. Dus ik verveel mij nooit.”

Wat is je favoriete plek in de gemeente?

“Er zijn meerdere plekken waar ik graag ben. De natuur in de gemeente is fijn en bij mijn ouders thuis vind ik het fijn. Maar ook mijn eigen plek, daar ben ik echt thuis.

Ik kan heel snel hechten aan plekken, maar ik kan er ook weer heel makkelijk weg gaan. Tijdens mijn tijd bij de marine zat ik overal en nergens. Overal waar ik was, voelde ik me thuis.”

Wat verwacht je van komende vier jaar?

“Ik hoop dat we veel goede dingen kunnen doen voor de gemeente, dat we financieel ruimschoots in de slappe was blijven zitten, dat we blije inwoners hebben en dat we de programma’s die we hebben kunnen uitvoeren.”